منتظران مهدی (شیعیان ضد ماسون)
مذهبی و تاریخی و فرهنگی
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: ضد ماسون - شنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩۱

بریتانیا

بریتانیا یا پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی کشوری است واقع در اروپای غربی و به پایتختی شهر لندن. این کشور از چهار بخش تشکیل شده‌است: سه بخش آن کشورهای باستانی انگلستان و اسکاتلند و ولز هستند که روی‌هم بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند. بخش چهارم ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلندقرار دارد


در بسیاری از منابع ایرانی، کل کشور بریتانیا سهواً انگلستان یا به طور خلاصه انگلیس خوانده شده‌است. در منابع رسمی باید از عبارت‌های پادشاهی متحد، پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی، بریتانیای کبیر یا بریتانیا استفاده کرد. در این متن و متون رسمی دیگر، عبارت انگلیس یا انگلستان فقط به انگلیس در نیمه جنوبی بریتانیا اشاره خواهد داشت.

مقام سلطنت

در بریتانیا، مقام سلطنت جنبه تشریفاتی و نمادین دارد و اگرچه بسیاری از نهادهای حکومتی به نام پادشاه یا ملکه این کشور فعالیت می‌کنند

اما او عملا دارای اختیارات اجرایی و در نتیجه، مسئولیت سیاسی نیست و تصمیمات حکومتی، حتی در مورد بسیاری از موضوع‌های مربوط به خاندان سلطنتی و نهاد سلطنت، به نام پادشاه یا ملکه اما توسط دولت، پارلمان و سایر نهادها اتخاذ و اجرا می‌شوند

هم‌اکنون الیزابت دوم رئیس دولت در بریتانیا و پانزده کشور دیگری است که وی بر آن‌ها سلطنت می‌کند.

نظام حقوقی

پادشاهی متحد بریتانیا دارای ۳ نظام حقوقی مشخص است. نظام حقوقی انگلستان محدود به انگلستان و ویلز است.

نظام حقوقی ایرلند شمالی که محدود به ایرلند شمالی است، و نظام حقوقی اسکاتلند که در اسکاتلند اجرا می‌شود.

قانون اتحاد ۱۷۰۷ بین پادشاهی‌های اسکاتلند و انگلستان که منجر به تشکیل پادشاهی متحد بریتانیای کبیر شد، استقلال نظام قضایی اسکاتلند از بقیه بریتانیا را تضمین می‌کند.

واحد پول

واحد پول بریتانیا پوند استرلینگ  است که با نماد £ شناخته می‌شود. پول مسکوک در تمامی بریتانیای کبیر یکی است و توسط بانک مرکزی بریتانیا تولید و توزیع می‌شود. اما بانکهای اسکاتلند و ایرلند شمالی مجاز هستند اسکناس‌های خود را چاپ و توزیع کنند.

تمامی این اسکناس‌ها علیرغم تفاوت ظاهری پوند استرلینگ هستند و از نظر ارزش برابرند (هرچند که در بازارهای غیررسمی ارز ایرلند با قیمتهای متفاوت عرضه می‌شوند)

تاریخچه ی تقسیم پوند به واحد های کوچک تر

اکنون پوند به یکصد پنی تقسیم می شود اما تا سال 1970 پوند تقسیمات گوناگونی داشت . یک پوند برابر با 20 شیلینگ بود . هر 2 شیلینگ واحد دیگری به نام فلورین را تشکیل می داد .

 بنا براین هر 10 فلورین یک پوند می شد . هر شیلینگ برابر با 12 پنی بود در نتیجه یک پوند 240 پنی می شد . تقسیمات واحد پول بریتانیا به این موارد محدود نبود .

هر پنج شیلینگ مساوی با یک کرون بود و هر پوند به 4 کرون تقسیم می شد . بین سال های 1967 تا 1970 این تقسیمات پیچیده حذف شدند و پوند بریتانیا به صورت ساده برابر با یکصد پنی شد .

 جغرافیا

 

 سکوی حفاری در دریای شمال

بریتانیا در سواحل شمال غربی اروپا واقع شده‌است و توسط دریای شمال از شبه جزیره اسکاندیناوی و هلند، و توسط کانال مانش از فرانسه جدا می‌گردد.

 این کشور از دو جزیره اصلی تشکیل شده است؛ جزیره اصلی و بزرگ‌تر بریتانیای کبیرنامیده می‌شود و شامل اسکاتلند، ولز و انگلستان (انگلند) است.

 جزیرهٔ دیگر ایرلند است که توسط دریای ایرلند از بریتانیای کبیر جدا می‌شود و شامل ایرلند شمالی (در شمال) و جمهوری ایرلند (در جنوب) می‌باشد.

 جمهوری ایرلند (ایرلند جنوبی) یک کشور مستقل و عضوی از اتحادیه اروپا است و بخشی از کشور بریتانیا محسوب نمی‌شود.

آب و هوای بریتانیا، مرطوب و معتدل بوده، و میانگین دما در تابستان بین ۱۷ تا ۱۳ درجه و در زمستان بین ۷ تا ۵ درجه سانتی گراد متغیر است.

میزان بارندگی سالانه در نوسان بوده، و در اطراف (منطقه دریاچه) بالاترین میزان را دارد.

76 درصد زمین‌های بریتانیا زیر کشت هستند، و اگرچه عده کمی از جمعیت این کشور به کشاورزی مشغول هستند

 اما تولیدات آنها، علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، به خارج نیز صادر می‌شوند. محصولات مهم کشاورزی بریتانیا عبارت‌اند از:

 گندمجوسیب زمینیگوجه فرنگینیشکر و سبزیجات . این کشور دارای چراگاههای دائمی زیادی است که در آنها گوسفند، گاو، خوک و طیور پرورش می‌یابد.

در اقتصاد بریتانیا، صیادی و جنگلداری جایگاه ویژه‌ای دارد. ذخایر معدنی آن شامل:

زغال سنگ که در صنعت تولید برق بکار می‌رود؛ نفت و گاز طبیعی که در مراکز صنعتی، تجاری و مسکونی به مصرف می‌رسند، و منیزیم، فسفاتمس و آنتیموان است.

 صادرات این کشور که شامل:

گوشتلبنیات – کالاهای الکترونیکی - ماشین آلات صنعتی - اتومبیل - کشتی – قطعات و موتور هواپیما - غلات – تنباکو و نفت می‌باشد. بریتانیا از خدمات یک شبکه حمل و نقل بسیار گسترده بهره مند است.

 مراقبت‌های بهداشتی

 

 لوگوی سازمان ملی تامین بهداشت و درمان

در بریتانیا به تدریج و با تاسیس سازمان ملی تامین بهداشت و درمان (۱۹۴۸) در دوره دولت کارگری نایرون بوین گسترش خدمات رایگان پزشکی و بهداشتی آغاز شد

 بودجه سازمان مزبور که از محل مالیات مستقیم شهروندان بریتانیایی تامین می‌شود در طی پنج دهه گذشته همواره سنگین‌ترین بخش بودجه را به خود اختصاص داده‌است

 سازمان ملی تامین بهداشت و درمان که هم اکنون در بریتانیا به عنوان یک میراث ملی محصوب می‌گردد منتقدانی نیز دارد

آنان معتقدند این سازمان در قرن ۲۱ پاسخگوی احتیاجات و انتظارات مردم نیست و تامین هزینه‌های آن خارج از توانایی مالی دولت قرار دارد.

روابط خارجی

پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی عضو سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، گروه ۸ کشور صنعتی (G8گروه ۲۰ و پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی (ناتو NATO) است.

 شهرهای بزرگ

 

 نمایی از مراکز تجاری کاناری وارف در شهر لندن که بزرگ‌ترین شهر بریتانیا و مرکز تجاری اروپا است.

 

 

نمایی از مرکز شهر منچستر در شب.

 

 

 نمایی از منطقه فینیستون در شهر گلاسگو.

تقسیمات کشوری در پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی دارای مراکز زیر هستند:

1-لندن: مرکز انگلستان (انگلند) و هم‌زمان پایتخت کل کشور پادشاهی متحد

2-ادینبرا (ادینبورگ): مرکز اسکاتلند

3-کاردیف: مرکز ولز

4-بلفاست: مرکز ایرلند شمالی

شهر لندن پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر پادشاهی متحد است.

جدول زیر ده شهر پرجمهیت پادشاهی متحد را به همراه (جمعیت شهر) و (جمعیت شهر+حومه) نشان می‌دهد:

رتبه

شهر

جمعیت
در محدوده شهری

جمعیت
با احتساب حومه

رتبه

منطقه

۱

لندن

۷٬۱۷۲٬۰۹۱

۸٬۵۰۵٬۰۰۰

۱

انگلستان

۲

بیرمنگهام

۹۷۰٬۸۹۲

۲٬۲۸۴٬۰۹۳

۲

انگلستان

۳

گلاسگو

۶۲۹٬۵۰۱

۱٬۱۶۸٬۲۷۰

۵

اسکاتلند

۴

لیورپول

۴۶۹٬۰۱۷

۸۱۶٬۲۱۶

۶

انگلستان

۵

لیدز

۴۴۳٬۲۴۷

۱٬۴۴۹٬۴۶۵

۴

انگلستان

۶

شفیلد

۴۳۹٬۸۶۶

۶۴۰٬۷۲۰

۷

انگلستان

۷

ادینبرا

۴۳۰٬۰۸۲

--

۹

اسکاتلند

۸

بریستول

۴۲۰٬۵۵۶

۵۵۱٬۰۶۶

۸

انگلستان

۹

منچستر

۳۹۴٬۲۶۹

۲٬۲۴۴٬۹۳۱

۳

انگلستان

۱۰

لِستِر

۳۳۰٬۵۷۴

--

۱۰

انگلستان

 پرچم بریتانیای کبیر

 

پرچم سنت جرج (پادشاهی انگلستان)

پرچم سنت اندروز (پادشاهی اسکاتلند)

پادشاهی بریتانیای کبیر

پرچم سنت پتریک (ایرلند شمالی)

پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی

پرچم بریتانیا

کشور پادشاهی متحد در سال ۱۷۰۷ میلادی در پی اتحاد پادشاهی انگلستان (شامل انگلستان و ولز) در جنوب و پادشاهی اسکاتلند در شمال بریتانیا به وجود آمد. پرچم مشهور بریتانیا از ترکیب پرچمهای این دو پادشاهی و ایرلند شمالی ایجاد شده‌است:

1-پرچم سنت اندروز (اسکاتلند) دارای زمینه آبی با ضربدر سفید.

2- پرچم سنت جرج (انگلستان) دارای زمینه سفید و صلیب سرخ.

3- پرچم سنت پتریک که دارای زمینه سفید با ضربدر سرخ است بعداً به عنوان نماد ایرلند شمالی به پرچم اتحاد افزوده شد. این پرچم (پرچم اتحاد) نام دارد .

نقش پرچم بریتانیا در طول ۳۰۰ سال گذشته در پرچمهای کشورهای بسیاری از جمله هند، استرالیا، زلاندنو، قبرس، آمریکا، فلسطین، کنیا، نیجریه، سیلان، جامائیکا، کانادا و سنگاپور وجود داشته‌است.

 در سال ۱۹۹۹ پس از بازپس دادن هنگ کنگ به جمهوری خلق چین، نقش پرچم بریتانیا از پرچم هنگ کنگ حذف شد.

امروزه چهار کشور استرالیا، زلاندنو، فیجی و تووالو کماکان نقش پرچم بریتانیا را در پرچم ملی خود حفظ کرده‌اند.

این نقش همچنان در پرچم برخی از استان‌های کانادا (بریتیش کلمبیا، مانیتوبا و آنتاریو) و پرچم ایالت هاوایی در ایالات متحده آمریکا حضور دارد.

 گروه کشورهای همسود (مشترک المنافع)

بریتانیا در راس اتحادیه کشورهای همسود (مشترک المنافع) قرار دارد. ارگان کشورهای مشترک المنافع شامل ۵۳ کشور مستقل است که همه آنها به جز موزامبیک و کامرون قبلاً مستعمره امپراتوری بریتانیا بوده‌اند.

چهارچوب همکاری کشورهای این ارگان بر اساس اعلامیه سنگاپور مصوب سال ۱۹۷۱ حول توسعه ارزشهای مشترک مانند حقوق بشر، حکومت قانون، آزادی‌های فردی، مساوات، دموکراسی، تجارت آزاد، صلح جهانی و همکاری‌های چندجانبه‌است.

درحال حاضر ملکه الیزابت دوم نماد همبستگی میان تمامی ۵۳ عضو ارگان کشورهای همسود است.

 عضویت در این ارگان به عنوان اتحاد سیاسی تلقی نمی‌شود و پذیرش ملکه الیزابت دوم به عنوان نماد ارگان به معنای پیروی سیاسی کشورهای عضو از بریتانیا نیست.

در عین حال، بالاترین مقام تشریفاتی دربار بریتانیا (ملکه الیزابت دوم) عنوان «ریاست کشور» را در ۱۶ عضو کشورهای همسود دارا است.

این کشورها به اصطلاح «قلمرو همسود بریتانیا» خوانده می‌شوند. مقام ریاست کشور مقامی تشریفاتی است و در عمل کارهای روزمره کشورهای قلمرو از طریق دولت انتخابی به ریاست نخست وزیر انجام می‌شود.

این کشورها شامل استرالیا، زلاندنو، پاپوآ گینه نو، جزایر سلیمان، تووالو (اقیانوسیهکانادا (آمریکای شمالیبلیز (آمریکای جنوبی)، و آنتیگوا و باربودا، باهاما، باربادوس، گرنادا، جامایکا، سنت کیتز و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین (هند غربی و جزایر کارائیب) هستند.

بازیهای المپیک کشورهای همسود (مشترک المنافع)

هر چهار سال یکبار بازی‌های کشورهای همسود در یکی از شهرهای اعضا برگزار می‌شود. این رویداد چندورزشی بزرگ‌ترین رویداد ورزشی بعد از المپیک و بازی‌های آسیایی است.

ایده برگزاری این بازیها در سال ۱۸۹۱ مطرح شد، در سال ۱۹۱۱ به بهانه تاج‌گذاری جرج پنجم بریتانیا پادشاه بریتانیا بین تیمهای استرالیا، آفریقای جنوبی، کانادا و بریتانیا انجام گرفت، و از سال ۱۹۳۰ به همه اعضای کشورهای همسود تعمیم یافت.

در دهه اخیر شهرهای کوالالامپور در مالزی (۱۹۹۸)، منچستر در بریتانیا (۲۰۰۲)، و ملبورن در استرالیا (۲۰۰۶) میزبان این بازی‌ها بوده‌اند. میزبان بازیهای سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ به ترتیب شهرهای دهلی نو در هند و گلاسگو در بریتانیا خواهند بود.

 رانندگی در کشورهای همسود (مشترک المنافع)

در تمامی کشورهای همسود (به استثنای کانادا) رانندگی مانند بریتانیا از سمت چپ جاده انجام می‌شود و اتومبیل‌ها معمولاً فرمان راست هستند.

 آمار کشورهای همسود (مشترک المنافع)

۵۳ عضو ارگان کشورهای همسود (مشترک المنافع) روی هم ۱٬۹ میلیارد نفر جمعیت دارند که تقریباً معادل ۳۰٪ جمعیت کره زمین است.

تولید ناخالص ملی این گروه معادل ۷٬۸ ترلیون دلار معادل ۱۶ درصد اقتصاد جهانی است. مساحت کل کشورهای همسود ۳۱٬۵ میلیون کیلومتر مربع معادل یک سوم خشکی‌های زمین است.

 پهناورترین کشورهای عضو ارگان همسود کانادا (۹٬۸ میلیون کیلومتر مربع)، استرالیا (۷٬۷ میلیون کیلومتر مربع) و هند (۳٬۱ میلیون کیلومتر مربع) هستند.

 لهجه در فرهنگ بریتانیا

در بریتانیا در نقاط مختلف کشور، مردم به لهجه های مختلفی تکلم می کنند و هر ناحیه لهجه خاص خود را دارد.

در بریتانیا نسبت به ایالات متحده آمریکا، تنوع لهجه بیشتر است و مردم بریتانیا قادرند لهجه های مختلف را بر خلاف مردم آمریکا، بهتر تشخیص دهند. در بریتانیا لهجه یک شهروند نشانه طبقه اجتماعی او محسوب می شود.

 در برنامه های رادیویی و تلویزیونی بریتانیا، لهجه ای که مورد استفاده قرار می گیرد، لهجه مردم جنوب بریتانیا با تحصیلات متوسط است که موسوم به لهجه افراد میدل-کلاس می باشد.

 در گذشته هنگامی که مردم در برنامه های رادیویی و تلویزیونی بی بی سی شرکت می کردند، با این لهجه صحبت می کردند که به انگلیسی بی بی سی معروف بود اما امروزه لهجه های مختلف کاربرد دارند.

لهجه اسچواری انگلیش (Estuary English) یک لهجه انگلیسی است که در لندن و جنوب انگلند متداول است.

به دلیل اینکه این لهجه برای مدتی بلند در رادیو و تلویزیون، لهجه مرسوم و استاندارد بوده، در غرب و مرکز انگلند نیز متداول شده است.

جزایر بریتانیا

جزایر بریتانیا  شامل سرزمین اصلی بریتانیا (مناطق انگلستان، اسکاتلند و ولز)، جزیره ایرلند، جزیره من، جزیره وایت، جزایر چنل در کانال مانش (گرنزی و جرزی)، جزایر شمالی شتلند و اورکنی و صدها جزیره کوچک و بزرگ در سواحل اسکاتلند است.

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


>