منتظران مهدی (شیعیان ضد ماسون)
مذهبی و تاریخی و فرهنگی
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: ضد ماسون - سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳٩۱

روابط ایران و اسرائیل

روابط ایران و اسرائیل از زمان تولد اسرائیل تا زمان انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷  ش با اسرائیل هرگز به صورت روابط رسمی دیپلماتیک نبوده است.  

پس از انقلاب اسلامی در سال  ۱۹۷۹ م  ایران روابط ایران و اسرائیل شکل کاملاً متفاوتی به خود گرفت؛ به‌طوری‌که روابط رسمی و غیر رسمی به حالت تعلیق درآمدند.

ایرانیان اسرائیل

مهاجرت ایرانیان غالبا کلیمی به کشور اسرائیل از حدود هشتاد سال پیش آغاز شده و کماکان ادامه دارد. گفتنی است که بنابر آمار موجود بیش از ۱۳۵,۰۰۰ ایرانی تبار در کشور اسرائیل زندگی می‌کنند


که بسیاری از آن‌ها با وجود سال‌ها زندگی در اسرائیل، هنوز ایران را وطن و کشور نخستین و واقعی خود می‌دانند.و بر گفته صدای اسرائیل در حدود ۲۵۰٬۰۰۰ ایرانی و ایرانی زاده در اسرائیل زندگی میکنند.منظور از ایرانی و ایرانی زاده ایرانیانی که فرزندان آنها نیز با اتباع سایر کشورها ازدواج کرده اند نیز هست

موشه کاتساو هشتمین رئیس جمهور کشور اسرائیل، نمونه‌ای از ایرانیان یهودی  در کشور اسرائیل است. وی که در شهر یزد در ایران و از یک خانواده کلیمی ایرانی متولد شده و در کودکی به همراه خانواده‌اش اسرائیل مهاجرت کرده از ایرانیان معروف دیگر در اسرائیل می‌توان به دن حلوتز و شائول موفاز اشاره کرد.

تاریخ روابط ایران و اسرائیل

 

 

یهودیان در نزد کورش کبیر، اثر ژان فوکه  در سال ۱۴۷۰ میلادی. یهودیان همواره بدلیل نجات آنان از بند اسارت در زمان هخامنشیان، برای کورش کبیر احترام خاصی قائل بودند.

 

در زمان پهلوی

  

رضا صفی‌نیا، نماینده ویژه دولت شاهنشاهی ایران در اسرائیل، با لباس رسمی تشریفات، در حال ورود به منزل شخصی حییم وایزمن، رئیس‌جمهور اسرائیل در شهر رخووت، به مناسبت روز جشن استقلال اسرائیل در سال ۱۹۵۰ میلادی.

 

دولت ایران در زمان نخست‌وزیری محمد ساعد مراغه‌ای حدود ۱ سال پس از تشکیل اسرائیل (۲۳ اسفند ۱۳۲۸ ش ) این کشور را به رسمیت شناخت و سرکنسولگری خود را در اورشلیم دایر کرد. تا آن هنگام حدود ۵۰ کشور اسرائیل را به رسمیت شناخته بودند. اما محمد مصدق در ۱۵ تیر ۱۳۳۰ شناسایی اسرائیل را پس گرفت.    

در دوران سلطنت محمدرضا شاه پهلوی، روابط ایران و اسرائیل، زائیدهٔ منافع مشترک ایران و اسرائیل از جمله رویارویی با قدرت‌طلبی کشورهای عربی منطقه خلیج فارس با خط مشی سیاسی پان-عربیستی، همانند جمال عبدالناصر و صدام حسین بود. در همین راستا اسرائیل به طور منظم تحرکات سیاسی مصر در میان اعراب منطقه، گزارش پیشرفتهای عراق در زمینه‌های گوناگون و گزارشات مرتبط با کمونیست در ایران را در اختیار حکومت ایران قرار می‌داد.  

مناسبات ایران و اسرائیل در زمینهای مختلفی گسترش می‌یافت. ولی عمده تبادلات صورت گرفته بین ایران و اسرائیل مربوط به معامله سلاح و تجهیزات نظامی بوده است. همانند آمریکا، اسرائیل نیز اساس معاملات خود با ایران را به فروش سلاح به ایران در ازای دریافت نفت از این کشور نهاده بود. اهمیت ادامه این رابطه در زمان تحریم صادرات نفت از جانب اوپک بیشتر آشکار گشت. دولت ایران سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون دلار سلاح از اسرائیل خریداری مینمود که همه نوع سلاح و تجهیزات نظامی را شامل می‌شد.

دولت اسرائیل با هدف تحکیم روابط ایران و اسرائیل، در سال ۱۹۵۸ میلادی، بخش فارسی رادیو اسرائیل را افتتاح کرد. امنون نتصر، آغازگر و مؤسس بخش فارسی صدای اسرائیل به زبان فارسی بود.

در حیطه روابط تجاری، در سال ۱۹۷۳ اسرائیل ۳۳ میلیون دلار صادرات به ایران داشت.

 این مقدار در ۱۹۷۴ به ۶۳ میلیون و در ۱۹۷۷ به ۱۹۵ میلیون دلار رسید. در سال ۱۹۷۸، اسرائیل 7  درصدت کل صادرات خود (بالغ بر ۲۲۵ میلیون دلار) را به ایران فرستاد.

مئیر عزری نخستین سفیر سیاسی اسرائیل در ایران بود. در زمان سفارت یوری لوبرانی نماینده اسرائیل در تهران، بین سالهای ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۹، اسحاق رابین، ایگال آلون، موشه دایان و شیمون پرز به کرات به ایران سفر نمودند و علی‌عباس خلعتبری نیز در سال ۱۹۷۷ رسما به تل‌آویو سفر نمود.

هواپیمایی ال عال از سال ۱۹۶۰ به بعد، دارای پروازهای ثابت از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد به فرودگاه بین‌المللی بن گوریون بود. هم‌چنین ساختمان مرکزی هواپیمایی ایران ایر توسط مهندسان اسرائیلی ساخته شد.

در سال ۱۹۷۵ ایران به قطعنامه ۳۳۷۹ مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به موجب آن صهیونیسم مساوی نژادپرستی شمرده شد، رای مثبت داد.

تکنولوژی هسته‌ای و موشکی

بنا به اسناد منتشر شده توسط نظام جمهوری اسلامی اسرائیل در سالهای قبل از انقلاب در سال ۱۳۵۷ پیشنهاد تجهیز ایران به تسلیحات هسته‌ای را مطرح کرده بود. در این راستا در سال ۱۹۷۷ م  شیمون پرز قراردادی ۱ میلیارد دلاری با ایران به امضا رسانید که هدف از آن کار بر روی پروژه موشک‌های پیشرفته بود.

 در دوران حیات اتحاد جماهیر شوروی و با توجه به مداخلات آن کشور در ایران خصوصا عدم ترک آذربایجان و کردستان پس از جنگ جهانی دوم و اشغال افغانستان، سلاح‌های هسته‌ای و همکاری نظامی با آمریکا تنها راه دفع خطر به شمار می‌رفت.

همکاری در کردستان عراق

در خلال سالهای ۱۹۶۵ م  تا ۱۹۷۵ م ، ساواک و موساد همکاری مشترکی را در جهت حمایت کردن نیروی جدایی طلب کرد انجام دادند. این حمایت‌ها شامل آموزش، کمک مالی و جهت‌دهی فعالیت‌ها و عملیات‌ها بر علیه دولت مرکزی عراق بوده است. این فعایت‌ها با پشتیابانی فنی و مالی آمریکا همراه بود. پس از امضای پیمان ۱۹۷۵ م  الجزایر بین ایران و عراق، دولت پهلوی از ادامه این همکاری مشترک اجتناب کرد و اسرائیل به تنهایی این اقدامات را دنبال کرد.

پس از انقلاب

  

راه پیمایی روز قدس - شیراز

  

یک نقاشی تبلیغاتی که بر روی آن از گفته‌های امام  خمینی(اسرائیل باید از بین برود.)نوشته شده است

 

در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۵۷، دولت جمهوری اسلامی  ایران در اولین موضع گیری رسمی خود، طی اطلاعیه‌ای، دستور اخراج ۳۲ کارمند اسرائیلی شعبه هواپیمایی ال عال از ایران را صادر کرد و خواستار قطع کامل روابط ایران و اسرائیل شد.

روز قدس، یک مراسم دولتی در ایران است که از یک‌سال پس از انقلاب ایران، در آخرین جمعه ماه رمضان و در حمایت از فلسطینی‌ها برگزار می‌شود.

حملات تروریستی در آرژانتین

در تاریخ ۱۸ مارس ۱۹۹۲ میلادی (۲۸ اسفند ۱۳۷۰) ساختمان سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین در اثر یک انفجار مهیب فرو ریخت که در جریان آن ۲۹ نفر از کارمندان سفارت اسرائیل و عابرین محلی کشته شدند و بیش از صد نفر زخمی گردیدند. دولت آرژانتین پس از انجام تحقیقاتی جامع، این انفجار و عوامل آن را به تروریست‌های تحت خدمت نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت داد. دو سال پس از فرو ریختن ساختمان سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس و در تاریخ ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ (۲۷ تیر ۱۳۷۳) انفجار مشابهی در ساختمان کانون همیاری یهودیان آرژانتین رخ داد که بر اثر آن، ۸۵ نفر کشته و بیش از سیصد نفر زخمی شدند.

در مارس ۲۰۰۷ میلادی و پس از مدت تقریباً سیزده سال، دولت آرژانتین با درخواستی رسمی به پلیس بین‌الملل، درخواست جلب پنج مقام بلندپایه نظام جمهوری اسلامی در ارتباط با انفجار آمیا را صادر کرد.

در تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۰۹ میلادی، وزارت امور خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای رسمی به مناسبت هفدهمین سالگرد انفجار سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس، مسئولیت این تعرض تروریستی را متوجه نظام جمهوری اسلامی ایران دانست. اما جمهوری اسلامی همواره و قویا این اتهام را رد کرده است.

روابط ایران و اسرائیل در دولت  آقای خاتمی

در شرایطی که ظن دست داشتن ایران در بمب گذاریهای آمیا، مرکز نظامیان آمریکایی در ظهران عربستان و حکم نهایی دادگاه میکونوس که رهبران ایران را مقصر ترور سه تن از کردهای ایرانی در آلمان دانست ایران را در آستانه حمله نظامی آمریکا قرار داده بود، پیروزی غیر متنظره محمد خاتمی و آغاز سیاست تنش زدایی او روابط ایران و غرب را تا حدود زیادی بهبود بخشید.

دولت خاتمی در آغازین روزهای خود (آبان ۱۳۷۶) میزبان اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامی در تهران بود.وی در اظهار نظری درباره اسرائیل اعلام کرد که اگر فلسطینیان موجودیت اسرائیل را بپذیرند ایران نیز با آنها موافقت خواهد کرد.

تعیین سیاست خارجی ایران توسط رهبر انقلاب آیت ا... سیدعلی خامنه‌ای و ناتوانی دولت خاتمی در اتخاذ موضعی مستقل، روی کار آمدن دولت جرج بوش و قرار دادن ایران در لیست محور شرارت، دستگیری عده‌ای از یهودیان شیراز به اتهام جاسوسی، برنامه اتمی ایران (که غرب و خصوصا اسرائیل به شدت به آن مخالف است) وضعیت را به روزهای قبل از دولت خاتمی برگرداند.

همچنین از مهمترین رویدادهای دراین دوره اتهام تلاش نافرجام ایران و حزب الله لبنان و برای ارسال یک کشتی (کشتی کارین-A) اسلحه برای عرفات بود. با اقدام نظامی اسرائیل در دریای سرخ کشتی (حاوی ۵۰ تن اسلحه) را توقیف کردند. گرچه ایران ارسال اسلحه را تکذیب کرد اما عرفات در نامه‌ای به مقامات آمریکا تلاش برای دریافت اسلحه از ایران را تایید کرد.

 دولت ایران خود را از ارسال اسلحه مبری دانست، با این حال جرج بوش ایران را در کنار کشورهایی همچون کره شمالی، لیبی و عراق در محور شرارت قرار داد.

روابط ایران و اسرائیل در دولت آقای  احمدی‌نژاد

ایران و اسرائیل امروزه روابطی خصمانه با یکدیگر دارند که گاهی تا حد تهدیدهای نظامی متقابل نیز پیش رفته‌است.

قابل ذکر است به گزارش بعضی از مطبوعات بریتانیا، اسرائیل طرح‌هایی برای (حمله اتمی) به ایران نیز آماده کرده‌است.

حملهٔ نیروی هوایی اسرائیل به کاروان تسلیحاتی اعزامی از ایران، برای حماس از طریق کشور سودان (که دارای روابط گرمی یا ایران است) در فروردین ۱۳۸۸ از سوی رسانه‌های جهانی به عنوان هشدار به ایران تعبیر شد.

در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۱۱ در حاشیه نمایشگاه بین المللی کتاب خراسان از کتابی با عنوان اسرائیل چگونه باید از بین برود در مراسمی رونمایی و به عنوان کتاب برتر سال۹۰ در زمینه جنگ نرم انتخاب شد. این عمل واکنش شدید بخش فارسی رادیو اسرائیل را دربر داشت، آنها این کتاب را نمایگر چهره واقعی حکومت جمهوری اسلامی ایران دانستند. این کتاب توسط گروهی از طلاب حوزه علمیه نوشته شده‌است و در آن اطلاعات جامعی در مورد قوم بنی اسرائیل و چگونگی برخورد (نظامی) با آنها را پیشنهاد داده‌است.

روابط ورزشی

در حال حاضر ورزشکاران ایرانی از رقابت با ورزشکاران اسرائیلی خودداری می‌کنند. پیش از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ ایران و اسرائیل به رقابت ورزشی با یکدیگر می‌پرداختند و برای مثال در رشته فوتبال، ایران و اسرائیل پنج بازی رسمی با یکدیگر داشتند.

 پس از انقلاب ایران و در سال ۱۹۸۳ بیژن سیف خانی کشتی گیر رشته کشتی فرنگی حریف خود از تیم اسرئیل به نام رابینسون کوناشویلی را در رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی قهرمان جهان، در کیف شکست داد که این مسابقه آخرین رقابت دو کشور در مسابقات ورزشی پس از انقلاب محسوب می شود. جدول زیر تعدادی از عدم رقابت ورزشکاران ایران با اسرائیل را نشان می‌دهد.

 

 

تاریخ

نام ورزشکار/تیم

رشته ورزشی

نام رقابت‌ها

نتیجه

۲۰۰۴ میلادی

آرش میراسماعیلی

جودو

المپیک آتن

حذف قبل از آغاز رقابت‌ها

دریافت پاداش صدمیلیون تومانی

۲۰۰۸ میلادی

محمد علیرضایی

شنا -صد متر قورباغه

المپیک پکن

 

۱۳۸۰

صالح میرزائی

شطرنج

مسابقات بین‌المللی شطرنج نونهالان

 

۱۳۸۲

تیم فوتسال دانشجویان

فوتسال

مسابقات جهانی دانشجویان

 

۱۳۸۶

فرخنده سلیمانی

تنیس روی میز

تورنمنت تنیس روی میز

 

۱۳۸۵

عباسعلی اکبری

طناب‌کشی

در مسابقات جهانی طناب‌کشی

 

۱۳۸۵

غلامحسین ذوالقدر

تکواندو

تورنمنت کرواسی

 

۱۳۸۲

تیم ملی گلبال نابینایان

گلبال

تورنمنت بین‌المللی

 

۱۳۸۸

محمد خمسه

تکواندو

جام جهانی نوجوانان

حذف در انفرادی-قهرمانی تیمی

۱۳۸۹

حامد صداقتی

شمشیربازی

رقابت‌های جهانی فرانسه، اسلحه اپه

 

۱۳۸۹

سید‌حسین عابدی

شمشیربازی

رقابت‌های جهانی فرانسه، اسلحه اپه

 

۱۳۸۹

محمدحسین ابراهیمی

شمشیربازی

رقابت‌های جهانی فرانسه، اسلحه فلوره

 

۱۳۸۹

حامد سیاد قنبری

شمشیربازی

رقابت‌های جهانی فرانسه، اسلحه فلوره

 

 

 

 

 

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


>