منتظران مهدی (شیعیان ضد ماسون)
مذهبی و تاریخی و فرهنگی
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: ضد ماسون - شنبه ۱٧ تیر ۱۳٩۱

تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

 

لوگوی بخش فارسی بی‌بی‌سی

بخش فارسی بی‌بی‌سی زیرمجموعه‌ای از سرویس جهانی بی‌بی‌سی است، که به زبان فارسی از طریق رادیو، اینترنت و تلویزیون، فعالیت خبری و رسانه‌ای می‌کند. هم‌اکنون صادق صبا ریاست این بخش را برعهده دارد.


این شبکه با بودجه ۲۳٫۴ میلیون دلاری وزارت امور خارجه و مشترک المنافع بریتانیا اداره می‌شود. البته بخش فارسی بی‌بی‌سی مدعی است با این وجود، رویکرد مستقلی نسبت به وزارت امور خارجه انگلیس راجع به رویدادها دارد. در حالی که برخی رسانه‌های ایرانی معتقدند این شبکه در راستای حفظ منافع انگلستان تبلیغ می‌کند. رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی، بخش فارسی بی‌بی‌سی را به عنوان اهرمی علیه منافع و امنیت ملی ایران قلمداد می‌کنند.

پیشینه و وابستگی سازمانی

گروه آسیا-اروپا که بخش فارسی و پشتوی بی‌بی‌سی جزیی از آن محسوب می‌شود، از طریق سرویس جهانی بی‌بی‌سی در سال ۱۳۸۵ پیشنهاد تأسیس یک شبکه تلویزیونی را به وزارت خارجه بریتانیا ارائه کرد. این پیشنهاد در سال ۱۳۸۶ پذیرفته شده، مقدمات ایجاد این شبکه پس از تعیین بودجهٔ سالیانهٔ آن ایجاد شد. این شبکه در ساعت ۱۷:۰۰ روز ۱۴ ژانویه ۲۰۰۹ میلادی (۲۵ دی ۱۳۸۷ خورشیدی) پخش برنامه‌های خود را به زبان فارسی به مدت ۸ ساعت در روز آغاز کرد. و هم‌اکنون از ساعت ۹ صبح به بازپخش منتخبی از برنامه‌ها می‌پردازد.

بودجه و هزینه

بودجه سالانه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی ۱۵ میلیون پوند (۲۲ میلیون دلار) برآورد شده‌است. این مبلغ از سوی وزارت خارجه بریتانیا (که به طور کلی تأمین‌کننده هزینه‌های سرویس جهانی بی‌بی‌سی است) تأمین می‌شود. البته استقلال بی‌بی‌سی از دولت اعلام شده‌است. ارقام مالی کمک به بی بی سی فارسی

 در حالی که ویژه نامه یکشنبه روزنامه ساندی اکسپرس لندن از هزینه حدودا 8 میلیون پوندی شبکه بی بی سی برای مشروبات الکلی، پارتی های مدیران و هزینه های پذیرائی این شبکه خبر داده بود، اعتراضات 2 هزار نفر از کارکنان بی بی بی سی که در آستانه اخراج قرار گرفته اند، همچنان ادامه دارد.

 به گزارش بولتن نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، سایت صدخبر نوشت: در حالی که ویژه نامه یکشنبه روزنامه ساندی اکسپرس لندن از هزینه حدودا 8 میلیون پوندی شبکه بی بی سی برای مشروبات الکلی، پارتی های مدیران و هزینه های پذیرائی این شبکه خبر داده بود، اعتراضات 2 هزار نفر از کارکنان بی بی بی سی که در آستانه اخراج قرار گرفته اند، همچنان ادامه دارد.

گفته می شود 800 نفر از این تعداد که به  گفته مدیران این شبکه به دلیل مشکلات مالی در آستانه اخراج قرار گرفته اند، از کارکنان بخش های خبری این شبکه هستند.

اما نکته قابل توجه در این میان آن است که شبکه بی بی سی فارسی به دلیل دنبال کردن اهداف ویژه سرویس اطلاعاتی و وزارت خارجه انگلیس، مشمول تصمیم مدیران این شبکه قرار نگرفته اند چرا که بی بی سی فارسی به نوعی دارای بودجه ای مستقل است که از طریق حمایت های آمریکا و بودجه ویژه دولت انگلیس تامین می شود.

در سال جاری همچنین علاوه بر این کمک های ویژه، منابع موثق از کمک 1 میلیون پوندی مرکز اصلی بهائیت در سرزمین های اشغالی (اسرائیل)، کمک 750 هزار یورویی چند خانواده ثروتمند و معروف بهایی، و کمک 300 هزار پوندی انجمن یهودیان ایرانی لندن به شبکه بی بی سی فارسی خبر می دهند.

فرح پهلوی نیز در بازدیدی که از بی بی سی فارسی داشت، 1 میلیون دلار به این شبکه تقدیم کرد و اشرف پهلوی نیز سود یکی از سپرده های مالی هنگفت خود را به بی بی سی اختصاص داد.

کمک های بی دریغ انگلیس و عوامل دیگر به شبکه بی بی سی فارسی در حالی است که دولت انگلیس  با بحران گسترده اقتصادی، بیکاری کارگران و اعتراضات عمومی مواجه شده اما تحت هر شرایط بودجه خوشگذرانی های روسای بی بی سی برایشان حیاتی تر از معیشت مردم این کشور است.

 سرویس‌ها

رادیویی

رادیوی فارسی بی‌بی‌سی، در تاریخ ۲۸ دسامبر ۱۹۴۰میلادی (۸ دی ۱۳۳۵ خورشیدی) در اوایل جنگ جهانی دوم و برای رقابت با رادیو برلن راه اندازی شد و آماج برنامه‌های خود را به سود پادشاهی بریتانیا و ضد حکومت نازی آلمان گذارد. اولین گوینده رادیوی بی‌بی‌سی فارسی حسن موقر بالیوزی بود.

برنامه‌های فارسی رادیو بی‌بی‌سی (از جمله بامدادی، نیمروزی، شامگاهی، آسیای میانه و روز هفتم) به صورت زنده بر روی سایت فارسی قابل دریافت است.

تلویزیونی

در سال ۲۰۰۷ میلادی، بخش جهانی بی‌بی‌سی اعلام کرد که در پی تاسیس یک تلویزیون به زبان فارسی است.

تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پخش برنامه‌های خود را از روز ۱۴ ژانویه ۲۰۰۹ میلادی، (۲۵ دی ۱۳۸۷ خورشیدی) آغاز نمود وهر روز از ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران و ۱۳:۳۰ به وقت گرینویچ شروع به کار می‌کند.

اینترنتی

وب‌گاه فارسی بی‌بی‌سی، سایت خبری فارسی‌زبان، رادیو بی‌بی‌سی است که در سال ۱۳۷۹ راه‌اندازی شد.

سایت فارسی بی‌بی‌سی در ماه مه ۲۰۰۱ راه‌اندازی شد. این سایت در چندین صفحهٔ جداگانه مانند صفحهٔ نخست (خبرهای جهان، ایران و منطقه)، صفحهٔ ایران، افغانستان، تاجیکستان، جهان، فرهنگ و هنر، دانش و فن، اقتصاد و بازرگانی، نگاه ژرف، جدیدترین اخبار، عکس و ویدیو، گزارش‌ها و تحلیل‌ها را در این زمینه‌ها به کاربران ارائه می‌دهد.

برنامه‌ها

برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی بر سه نوع کلی خبر (news)، بلند مدت (feature) (شامل مستندها) و متعامل (interactive) است.

برخی از برنامه‌ها تولید تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی هستند، برخی از تولیدکنندگان دیگر خریداری شده‌اند و برخی هم از برنامه‌های بی‌بی‌سی انگلیسی به فارسی برگردان می‌شوند. اکثر قریب به اتفاق امور فنی و تولید محتویات برنامه‌های تولیدی تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی به صورت داخلی و توسط کارکنان بی‌بی‌سی انجام می‌شود. تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در خصوص مسائل دبیری به صورت کلی از مقررات و خط مشی‌های بی‌بی‌سی تبعیت می‌کند و ممکن است براساس نیاز و فرهنگ مخاطب خود از این اصول کلی قرائت محلی نماید.

 • خبر
 • خبرهای ورزشی
 • ۶۰ دقیقه
 • خبرنگاران
 • نوبت شما
 • تخت گاز
 • کلیک
 • تماشا
 • آپارات
 • به‌عبارت دیگر
 • صفحه ۲
 • پرگار
 • ورزش ۷
 • شرلوک
 • پانوراما
 • مکث
 • نون و نمک
 • مجموعه‌های مستند (۶۰ جاندار خطرناک،جهان وحش، عشاق نامدار قرن بیستم و...)

جوایز و افتخارات

در سال ۲۰۰۶ میلادی، آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه به سایت فارسی بی‌بی‌سی، جایزهٔ بهترین سایت خبری فارسی آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه را اهدا کرد.

در سال ۲۰۰۹، اتحادیه رادیو و تلویزیونهای بین المللی (AIB) جایزه 'واضح‌ترین پوشش یک حادثه خبری' را به تلویزیون فارسی بی بی سی داد.

این جایزه به خاطر گزارشی سی دقیقه‌ای به نام (انتخاباتی که ایران را لرزاند) به بخش فارسی بی بی سی داده شد که بر اساس حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، مشترکا توسط سیما علی نژاد، مجید خیام دار و پاتریک هوبارد تهیه شده بود.

در سال ۲۰۰۹ بخش تلویزیونی بی بی سی فارسی موفق به کسب جایزه هاتبرد (Hotbird) شد.

نیوزویک، در سال ۲۰۰۹ میلادی، بخش فارسی بی‌بی‌سی را در رده (هجدمین شخصیت قدرتمند در ایران» قرار داد.

 

کارکنان

کارکنان رادیوی فارسی بی‌بی‌سی شامل  تعدادی خبرنگار، مجری و روزنامه‌نگار است که مخصوصاً برای کار در تلویزیون بی‌بی‌سی استخدام شده‌اند. چند تن از برنامه‌سازان (به ترتیب حروف الفبا) این تلویزیون عبارت اند از:

 صادق صبا

متولد رشت، رییس کنونی بخش فارسی بی‌بی‌سی است. او مدیر رادیو، تلویزیون و وب‌گاه بی‌بی‌سی فارسی است. کارشناسی حقوق خود را از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد را از انگلستان و دکترای خود را از مدرسه اقتصاد لندن گرفته‌است. او ۲۰ سال است در بی‌بی‌سی کار می‌کند.

عنایت‌الله فانی

 مجری و سردبیر بخش فارسی بی‌بی‌سی و مقیم لندن است. وی از اهالی شهر اوز از توابع لارستان در استان فارس می‌باشد. حدود بیست سال پیش، از مستندسازی برای تلویزیون کانال چهار بریتانیا به بخش فارسی بی‌بی‌سی آمد. سال‌ها سردبیر برنامه‌های خبری و برنامه‌های غیرخبری بود. مدت کوتاهی در تلویزیون بخش انگلیسی بی‌بی‌سی (بی‌بی‌سی ورلد) کار کرد و پیش از انتقال به تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی سردبیر رادیو و وبسایت بخش فارسی بی‌بی‌سی بود. او سردبیر برنامه‌های(سیاسی جاری) تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی است که درعین حال گاهی برنامه‌های این بخش را اجرا نیز می‌کند که شامل برنامه‌های «صفحهٔ دوی آخر هفته»، «به عبارت دیگر» و «پرسش و پاسخ» است.

مهدی پرپنچی

 مجری و گوینده سابق رادیو بی بی سی فارسی است. او سابقه سردبیری رادیو بی‌بی‌سی فارسی را هم دارد. او در سال ۲۰۰۳ به بی بی سی فارسی پیوست. چند سال به عنوان تهیه کننده و مجری در رادیو بی بی سی مشغول بود و از سال ۲۰۰۸ به تلویزیون فارسی بی بی سی منتقل شد و در کنار فعالیت در اطاق خبر تلویزیون، اجرای برنامه‌های خبری و بحث و گفتگو را هم بر عهده داشته‌است.

 نادر سلطان‌پور

 حرفه خبرنگاری را در هفتهنامه‌ای بهنام )صدای فارسی( در کانادا آغاز کرد که در شهر اونتاریو برای فارسیزبانان ارایه میشد. سلطان پور از زمانی که بیبیسی فارسی راهاندازی شد بهعنوان یک مجری اصلی کار خود را آغاز کرد و برنامههای سیاسی و مصاحبه با اشخاص برجسته سیاسی داخلی و خارجی را بر عهده دارد و بهعنوان یکی از مجریان اصلی برنامههای خبری این شبکه معرفی شد.

 فرناز قاضی‌زاده

 سال‌ها در روزنامه‌های ایرانی فعالیت کرده‌است. او از سال ۱۳۷۵ کارش را در مطبوعات شروع کرده و در سالهای طولانی توقیف و باز توقیف مطبوعات، در روزنامه‌ها و مجله‌های زیادی کار کرد او در سال ۱۳۷۹ در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز به‌عنوان مجری در یک برنامه علمی به نام کاوش فعالیت می‌کرد. فرناز قاضی‌زاده همسر سینا مطلبی است که درسال ۱۳۸۲ به دلیل نوشته‌هایش بازداشت شد و این دلیلی شد که فرناز به همراه خانواده‌اش، ایران را ترک و به هلند و سپس به انگلستان برود. در سال ۲۰۰۵ او به همراه مسعود بهنود، نوشابه امیری، هوشنگ اسدی و حسین باستانی، عضو گروه اولیه بود که روزنامه اینترنتی روزآنلاین را راه‌اندازی کردند و برای مدتی درآن کار کرد. در فوریه ۲۰۰۵، فرناز به عنوان تهیه‌کننده رادیو، به استخدام بی‌بی‌سی فارسی درآمد و علاوه بر تهیه گزارش، به عنوان مجری برنامه‌های رادیویی، جام جهان‌نما، چشم‌انداز بامدادی، روز هفتم و صدای شما کار کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۹ به عنوان مجری تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی کار خود را آغاز کرد.

کسری ناجی

 خبرنگار با سابقه شبکه‌های بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان، ان‌بی‌سی و چندین رسانه بین‌المللی دیگر است. مقالاتی از او در روزنامه‌های گاردین، فاینانشیال تایمز، اکونومیست و لس آنجلس تایمز به چاپ رسیده‌است. او که به هنگام روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد در تهران فعالیت می‌کرد کتابی نوشت به نام «احمدی‌نژاد: داستان ناگفته رهبر تندروی ایران» که در لندن منتشر شد.

فرداد فرحزاد

 خبرنگار و مجری شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی و متولد بندر انزلی است. از سال ۲۰۰۶ میلادی همکاریش را با بخش فارسی بی بی سی شروع کرد. گزارش‌های ویدئویی او از امارات و دیگر و کشورهای حاشیه خلیج فارس، اولین گزارش‌های تصویری در بی‌بی‌سی فارسی بود. پیش از بی بی سی با چند تلویزیون و رسانه دیگر در دوبی و آمریکا همکاری داشت.

جمالالدین موسوی

 متولد ولایت بامیان افغانستان است. او از سال ۲۰۰۱ کارش را در شبکه بیبیسی در منطقه آسیای میانه و در کشورهای ایران و افغانستان آغاز کرد و قبل از آنکه در بیبیسی فارسی فعالیت کند، بهعنوان سردبیر در یک هفتهنامه کار خبری انجام میداد. موسوی سالها بهعنوان یکی از پناهندههای افغانی در مشهد زندگی کرد او همچنین پروژه‌ای به نام UNHCR را مدیریت می‌کرد که به تربیت و تعلیم جوانان افغان برای خبرنگار شدن تلاش می‌کرد. وی در سال ۲۰۰۲ ایران به مقصد انگلیس ترک کرد تا کار خبری را در اروپا ادامه دهد.

 شهریار رادپور

 از کارمندان سابق بخش فارسی بی بی سی است. شهرت او علاوه بر تهیه گزارش های رادیویی و اجرای برنامه ها، عبارت "اینجا لندن است، رادیوی بی بی سی " است که سالها در ابتدای برنامه های رادیوی فارسی بی بی سی، با صدای او پخش می شد. او از سال ۱۳۵۵ (۱۹۷۶ م) در بنگاه خبری بی‌بی‌سی مشغول به فعالیت شده و پیش از آن در تلویزیون ملی ایران مشغول به کار بوده‌است. از او هم اکنون بیشتر به عنوان کارشناس امور بریتانیا در مصاحبه‌های مختلف استفاده می‌شود.

پونه قدوسی

روزنامه‌نگار ایرانی است. پونه قدوسی در بخش فارسی بی‌بی‌سی فعالیت می‌کند و به همراه سیاوش اردلان و ستار سعیدی یکی از مجریان برنامهٔ نوبت شما است.

سیاوش اردلان

مدت زیادی با رادیو فردا کار می‌کرد اما سپس در بخش فارسی بی‌بی‌سی مشغول به کار شد. او یکی از مجریان اصلی برنامه «نوبت شما» است و گاهی با او به عنوان کارشناس امور سیاسی گفتگو می‌شود.

ستار سعیدی

روزنامه نگار افغان است. او در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در شهر هرات افغانستان متولد شد و در شهر مشهد ایران رشد یافت. سعیدی از سال ۱۳۷۷ خورشیدی در مشهد در برخی نشریات ایرانی و نشریات مهاجرین افغان فعالیت داشت. در سال ۱۳۸۱ او به هرات رفت و با نشریه آوای نو همکاری داشت. پس مدتی به عنوان خبرنگاربی‌بی‌سی ابتدا در کابل و سپس در لندن فعالیت داشت اما به علت اینکه فارسی را با لهجه ایرانی صحبت می‌کرد فعالیت او بیشتر در وبسایت خبری بی بی سی فارسی بود. با افتتاح تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی او هم اکنون همراه با سیاوش اردلان و پونه قدوسی یکی از مجریان برنامه نوبت شما است؛ او بیشتر روی موضوعات مربوط به افغانستان کار می‌کند. هرچند وی بیشتر به عنوان مجری ثابت برنامه مذکور تلقی نمی‌شود و نسبت به سیاوش اردلان و پونه قدوسی نقش فرعی‌تری دارد.

سعیده هاشمی

از گزارشگران و مجریان این شبکه‌است.

ناجیه غلامی

خبرنگار افغانی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی می‌باشد. وی در سال ۲۰۰۱ حرفه خبرنگار رادیویی و تلویزیونی را به‌عنوان گزارشگر بی‌بی‌سی در شهر مشهد آغاز کرد. غلامی اولین خبرنگاری بود که ازسوی شبکه بی‌بی‌سی در ایران برای فعالیت‌های خبری خود، از مسئولان جمهوری اسلامی ایران مجوز کار گرفت و برای مدتی نیز کار خبری را در ایران دنبال کرد.

سیما علی‌نژاد

در سال ۱۹۹۰ با نوشتن چند مقاله برای مجله‌های معتبر ایرانی، کار خبرنگاری را در ایران آغاز کرد.

 وی در سال ۱۹۹۳ پس از ترک ایران به‌عنوان خبرنگار و مجری در رادیو بی‌بی‌سی فارسی کار خود را آغاز کرد. علی‌نژاد در رادیو بی‌بی‌سی سمت سردبیری را کسب کرد .

 در برنامه‌های مستند و زنده سوژه‌های مختلفی را تهیه کرد. او هم اکنون مدیر و سردبیر بخش گردآوری خبرها و دفاتر خارجی بی بی سی است.

 مسعود بهنود

 نویسنده، روزنامه‌نگار و فیلمساز ایرانی است. وی کارش را به عنوان روزنامه‌نگاری از سال ۱۳۴۲ شروع کرده‌است. او بیش از بیست روزنامه و مجله را تاسیس کرده‌است و تاکنون پانزده کتاب تألیف کرده‌است. پس از راه اندازی شبکه تلوزیونی بی‌بی‌سی بخش فارسی با این شبکه مشغول همکاری می‌باشد.

بهزاد بلور

 مدت‌ها مجری برنامه «روز هفتم» در رادیو بی‌بی‌سی فارسی بود که ترانه‌های درخواستی شنوندگان را پخش می‌کرد یا با هنرمندان عرصه موسیقی مصاحبه می‌کرد. او با راه اندازی تلویزیون فارسی به این شبکه پیوست و مجری برنامه «کوک» شد که با خوانندگان و نوازندگان معروف و یا نوپای ایرانی، افغان و تاجیک مصاحبه می‌کند و برنامه‌هایی را در مورد زندگی و فعالیت‌های ایشان پخش می‌کند.

نیما اکبرپور

 از برنامه‌سازان در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی و مجری برنامه کلیک، با موضوع فناوری در آن شبکه تلویزیونی است. وی تحصیلاتش را در رشته مهندسی کامپیوتر و در گرایش نرم‌افزار در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان به پایان برده‌است. نوشتن را به طور جدی با وبلاگش عصیان آغاز کرد و در هفته‌نامه چلچراغ ادامه داد. آخرین مسئولیتی که در این هفته‌نامه داشت معاونت سردبیری و در چند ماه آخر به عنوان جانشین سردبیر بود.

 علی همدانی

 (زادهٔ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۶۴ در تهران) از برنامه‌سازان در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی است. وی تحصیلاتش را در رشته دکتری دامپزشکی در خرداد 1388، در دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج به پایان برده‌است. او کار روزنامه نامه نگاری را از پایان سال ۲۰۰۵ میلادی، با اجرا و تهیه گزارش‌های رادیویی از فرهنگ روز و سبک زندگی جوانان در ایران برای برنامه‌های زیگزاگ و روز هفتم بخش فارسی رادیوی بی‌بی‌سی و با نام مستعار زیگعلی آغاز کرد. شهرت اولیه وی مدیون تهیه گزارشها و گفتگوها با هنرمندان زیرزمینی و تمرکز بر هنر خیابان محور و فرهنگ موازی است. خبرگزاری حکومتی فارس و چند رسانه دولتی دیگر در ایران، وی را عامل مطرح شدن بسیاری از خوانندگان زیرزمینی ایران، معرفی کردند. علی همدانی در سال ۲۰۰۹ برای ادامه فعالیت‌های روزنامه نگاری به بریتانیا رفت و کار در بخش فارسی بی بی سی را با پیوستن به تلویزیون بی بی سی و در برنامه‌های امروزی‌ها و نوبت شما پی گرفت. او سپس به اتاق خبر تلویزیون فارسی بی بی سی پیوست و تا کنون با بسیاری از چهره های سرشناس ایرانی و غیرایرانی گفتگوهای رادیو- تلویزیونی انجام داده است. علی همدانی خبرنگار ایرانی است که پس از آزادی خانم آنگ سان سوچی، رهبر دمکراسی خواهی برمه و برنده جایزه صلح نوبل از حصر خانگی، در سال 2011 میلادی، با او گفتگوی تلویزیونی انجام داد. خانم سوچی در این گفتگو به حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی هم اشاره کرد.

پناه فرهادبهمن

 در سال ۱۳۷۳ به عنوان خبرنگار نوجوان روزنامه «آفتابگردان» وارد کار روزنامه‌نگاری شد. او در دانشکده خبر به تحصیل روزنامه‌نگاری پرداخت و درکنار آن تجربیات متنوعی را در فضای حرفه‌ای این کار کسب کرد. نظیر همکاری با گروه کودک در صدا و سیما و حضور در روزنامه‌هایی مثل «شرق»، «نوروز»، «جام‌جم»، «وقایع‌اتفاقیه» و دست آخر، عضویت در تحریریه روزنامه «اعتماد ملی». از تیرماه ۱۳۸۷ است به بی‌بی‌سی فارسی پیوست و از بهمن ۱۳۸۹ تهیه‌کنندگی «صفحه دو» و «صفحه دو آخر هفته» را برعهده گرفت.

 مریم امان

 از سال ۱۳۸۳ در دوره‌های مختلف، به صورت پاره وقت با بخش فارسی و پشتوی بی‌بی‌سی به عنوان (دستیار تهیه) و یک سال هم در بخش اداری همکاری کرد. در این مدت لیسانس علوم سیاسی را از دانشکدهٔ اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه لندن "LSE" گرفت.

 با اتمام تحصیل در دانشگاه در سال ۱۳۸۸ به صورت تمام‌وقت به تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پیوست و به عنوان تهیه‌کننده در بخش برنامه‌ریزی مشغول به کار شد.

از آذر ۱۳۸۹ به عنوان تهیه‌کنندهٔ صفحه دو و صفحه دو آخر هفته با بخش برنامه‌های سیاسی جاری همکاری دارد.

داریوش کریمی

 سردبیر و مجری برنامه پرگار است.

امید پارسانژاد

 در روزنامه همشهری مسئولیت صفحه آخر این روزنامه که یکی از صفحات پرمخاطب همشهری است را برعهده داشته‌است. ‏او از ابتدای آغاز به کار بی‌بی‌سی فارسی به این شبکه در لندن پیوست‏ و به عنوان کارشناس در برنامه‌های مختلف اظهار نظر می‌کند.

 حسین باستانی

روزنامه نویس و روزنامه نگار ایرانی اصلاح‌طلب است که به عنوان کارشناس به تحلیل مسائل سیاسی می‌پردازد.

یوسف عزیزی بنی‌طرف

 از جمله کارشناسانی است که در برخی برنامه‌های این شبکه که به مسائل اعراب و به ویژه فلسطین و اسرائیل مربوط است، حضور دارد‏. ‏او متولد سوسنگرد در استان خوزستان است که ساکن تهران بود و از اعضای کانون نویسندگان ایران و عضو افتخاری )‏اتحادیه نویسندگان عرب‏( به شمار می‌آمد‏. ‏وی سابقه فعالیت طولانی در روزنامه همشهری دارد‏. در پی بروز ناآرامی‌هایی در اهواز و سایر شهرهای خوزستان در ابتدای سال ۱۳۷۸ این نویسنده و روزنامه‌نگار، طی یک سخنرانی در (کانون مدافعان حقوق بشر) به ‏(‏سرکوب خشونت‌بار ناآرامی‌های خوزستان‏)‏ اعتراض کرد و به دنبال آن ماموران امنیتی روز پنجم اردیبهشت سال ۷۸ وی را در خانه‌اش بازداشت کردند که پس از دو ماه بازداشت در روز هفتم تیر ماه ‏۸‏۷ با وثیقه چند صد میلیون تومانی آزاد شد‏ و پس از آن کشور را ترک کرد.

 فرن تقی‌زاده

یکی از مجریان برنامه نوبت شما است.

صنم دولتشاهی

یکی از مجریان برنامه نوبت شمااست.

طاهر قادری

 از گزارشگران این شبکه‌است که به‌ویژه به تهیه گزارش‌هایی در مورد افغانستان می‌پردازد. او مدتی مجری برنامه امروزی‌ها بود.

حسن صلح‌جو

 تهیه کننده و مجری دائمی برنامه آپارات است. او از خود تولیدات کوتاهی در زمینه سینما در جشنواره‌های جهانی به نمایش گذاشته‌است.

مریم عرفان

 مجری دائمی برنامه تماشا است که به رویدادهای فرهنگی هنری می‌پردازد.

بهمن کلباسی

 خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نیویورک است. او در سال ۲۰۱۰ با باراک اوباما رئیس جمهور امریکا مصاحبه اختصاصی داشت.

فریبا صحرایی

خبرنگار این شبکه در پاریس است. او سال‌ها را در روزنامه همشهری به فعالیت خبرنگاری پرداخت و توانست با تدارک تیمی رسانه‌ای از حد خبرنگاری معمولی فراتر رفته و به سمت مسئول ویژه‌نامه‌های دانشجویی این روزنامه ارتقاء پیدا کند‏. ‏ او در ابتدا برای ادامه تحصیل ایران را به مقصد کانادا ترک و از همان موقع همکاری خود را وب سایت بی‌بی‌سی فارسی آغاز کرد‏ و سپس از آنجا به عنوان خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی به پاریس رفت. ‏

محمد منظرپور

 خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در بیت المقدس است که گاهی به کشورهای منطقه اعزام می‌شود. منظرپور قبل از پیوستن به رادیو بی بی سی در سال ۲۰۰۲، دبیر سرویس اقتصادی روزنامه تهران تایمز بود. او فوق لیسانس روانشناسی از دانشگاه آزاد است و در سال ۲۰۰۹ با شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل، مصاحبه‌ای اختصاصی انجام داد.

مهرداد فرهمند

 خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در بیروت است.

نفیسه کوهنورد

 خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در استانبول او در روزنامه‌های شرق، همشهری، ایران و شبکه سی‌ان‌ان ترک در تهران سابقه خبرنگاری داشته و از سوی روزنامه همشهری به عنوان خبرنگار اعزامی همشهری به ترکیه سفر کرد و پس از مدتی به عنوان مسئول صفحه سیاست خارجی همشهری منصوب شد.

بابک تورانی

گزارشگر برنامه ورزش هفت و گزارش‌های ورزشی

مهرناز فرهمند

 ابتدا مجری برنامه امروزی‌ها بود که با پایان یافتن این برنامه به تیم برنامه «کلیک» ملحق شد.

هارون نجفی‌زاده

 متولد کابل، از سال ۲۰۰۳ در استخدام بخش فارسی بی‌بی‌سی بوده و هم‌اکنون خبرنگار تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در پاکستان است.

 لازم به ذکر است تمامی کارکنان بخش بی بی سی فارسی عضو فرقه ضاله بهائیت  و   شبکه های مخوف فراماسونری هستند و اکثر آنها دارای فساد اخلاقی و جنسی بود و هر از چند گاهی آوازه این انحرافات جنسی و اخلاقی در  تمام دنیا شنیده می شود ول باهمه این رسوایی ها این شبکه به نحوی بر این انحرافات سر پوش می گذارد مانند تجاوز جنسی صادق صبا مدیر این شبکه به پونه قدوسی مجری برنامه نوبت شما یا انحراف جنسی ناجیه غلامی مجری اخبار این شبکه و داشتن رابه جنسی با دیگر اعضائ این شبکه. که این انحرافات در مقالات بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

دشمنی بی بی سی با اسلام و مردم ایران

 

کودتای ۲۸ مرداد

بسیاری از مردم ایران  معتقدند که بی‌بی‌سی در کودتای ۲۸ مرداد شرکت کرده و در یکی از برنامه‌های رادیو بی‌بی‌سی پیام رمزی برای شاه ایران ارسال شده که حاکی از حمایت بریتانیا از کودتا علیه دولت دکتر مصدق بوده‌است.

به طوری که در نیمه شب روز ۲۴ مرداد ۱۳۳۲ رمز عملیات آژاکس با عنوان(اکنون دقیقاً نیمه شب است) به جای(اکنون نیمه شب است) از رادیو بی‌بی‌سی اعلام شده‌است.

سِر شاپور ریپورتر از رهبران کودتای ۲۸ مرداد نیز قبلا در سال‌های کار در اینتلیجنس سرویس در بخش فارسی رادیو دهلی و بعداً بی‌بی‌سی کار می‌کرد.

در برنامه‌ای که برای هفتادمین سالگرد افتتاح بی‌بی‌سی فارسی در تلویزیون بی‌بی‌سی پخش شد، صادق صبا در پاسخ به این سوال گفت:

(جوابش بسیار ساده‌است. با کمی تحقیق می‌توان دریافت که بی‌بی‌سی فارسی در آن زمان در ساعت ۱۲ نیمه‌شب اصلاً برنامه‌ای نداشته که بخواهد این رمز را اعلام کند)

 ایجاد تحریک در جریان فتنه انگیزی انتخابات ریاست جمهوری سال  ۸۸

در پی اعتراضات سراسری به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، بی‌بی‌سی و بخصوص بخش فارسی بی‌بی‌سی، ، متهم است که (در کانون جنگ روانی قرار داشته  و تظاهرات خیابانی را سازمان می‌کرده است) و مبلغ زیادی پول نیز در این راه خرج کرده است

 

 منابع: ویکی پدیا – بولتن – پرشین وی

 

نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


>