سازمان های بین المللی ( اتحادیه افریقا)

سازمان وحدت آفریقا در ابتدای کار فعالیت‌های خود را بر اهداف سیاسی که در ماده دوم اساسنامه آن ترسیم شده بود، متمرکز کرد.

 در این چارچوب این سازمان نقش عمده‌ای در استعمارزدایی از قاره آفریقا، حل و فصل مسالمت آمیز منازعات مرزی کشورهای این قاره، دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اعضا و مبارزه با آپارتاید ایفا کرد.

سازمان وحدت آفریقا به موازات دستیابی به برخی اهداف سیاسی و نیز گسترش تعداد اعضا اهداف خود را به عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی و علمی گسترش داد.

 همچنین در پرتو تحولات نظام بین‌الملل پس از جنگ سرد، کشورهای عضو سازمان وحدت آفریقا نیز برای آنکه بتوانند نقش و جایگاه این قاره در مناسبات نظام بین‌الملل در قرن بیست و یکم را گسترش دهند تلاش‌هایی برای تأسیس اتحادیه آفریقا از دهه ۱۹۹۰ آغاز کردند.

در ادامه این مسیر ابتدا نشست فوق العاده سران سازمان وحدت آفریقا در شهر سیرت با انتشار بیانیه‌ای موسوم به(بیانیه سیرت) تصمیم به تأسیس اتحادیه آفریقا گرفتند. سپس در نشست سال ۲۰۰۰ سران آفریقا در شهر لومه اساسنامه اتحادیه آفریقا تصویب شد.

در نشست سال ۲۰۰۱ سران آفریقا در لوزاکا طرح جدیدی برای اجرایی کردن اتحادیه آفریقا ارائه شد و در نهایت در نشست سال ۲۰۰۲ سران آفریقا در شهر دوربان آفریقای جنوبی، اتحادیه آفریقا آغاز به کار کرد.

 اتحادیه آفریقا

 از جمله واژه‌های جدیدی است که از اوایل قرن بیست ویکم وارد ادبیات مناسبات سیاسی جهان شده‌است اتحادیه آفریقا در واقع نهاد جایگزین سازمان وحدت آفریقا  یا OAU است که به هدف بالابردن صلح، اتحاد و همکاری بین کشورهای آفریقایی بنیان نهاده شد

 در حال حاضر ۵4 کشور قاره آفریقا (همگی کشورهای مستقل به جز مراکش) عضو آن هستند. مقر اصلی این سازمان در آدیس آبابا پایتخت کشور اتیوپی قرار دارد.

سازمان وحدت آفریقا به عنوان سلف اتحادیه آفریقا در سال ۱۹۶۳ و پس از آنکه در روند استعمارزدایی پس از جنگ جهانی دوم تعداد کشورهای مستقل آفریقا رو به افزایش بود، با عضویت ۳۲ کشور در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی تشکیل شد.

سازمان وحدت آفریقا در ابتدای کار فعالیت‌های خود را بر اهداف سیاسی که در ماده دوم اساسنامه آن ترسیم شده بود، متمرکز کرد.

 در این چارچوب این سازمان نقش عمده‌ای در استعمارزدایی از قاره آفریقا، حل و فصل مسالمت آمیز منازعات مرزی کشورهای این قاره، دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اعضا و مبارزه با آپارتاید ایفا کرد.

سازمان وحدت آفریقا به موازات دستیابی به برخی اهداف سیاسی و نیز گسترش تعداد اعضا اهداف خود را به عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی و علمی گسترش داد.

 همچنین در پرتو تحولات نظام بین‌الملل پس از جنگ سرد، کشورهای عضو سازمان وحدت آفریقا نیز برای آنکه بتوانند نقش و جایگاه این قاره در مناسبات نظام بین‌الملل در قرن بیست و یکم را گسترش دهند تلاش‌هایی برای تأسیس اتحادیه آفریقا از دهه ۱۹۹۰ آغاز کردند.

در ادامه این مسیر ابتدا نشست فوق العاده سران سازمان وحدت آفریقا در شهر سیرت با انتشار بیانیه‌ای موسوم به بیانیه سیرتتصمیم به تأسیس اتحادیه آفریقا گرفتند. سپس در نشست سال ۲۰۰۰ سران آفریقا در شهر لومه اساسنامه اتحادیه آفریقا تصویب شد.

در نشست سال ۲۰۰۱ سران آفریقا در لوزاکا طرح جدیدی برای اجرایی کردن اتحادیه آفریقا ارائه شد و در نهایت در نشست سال ۲۰۰۲ سران آفریقا در شهر دوربانآفریقای جنوبی، اتحادیه آفریقا آغاز به کار کرد.

اکنون اتحادیه آفریقا به عنوان فراگیرترین سازمان کشورهای آفریقایی در پی تحقق اهداف گسترده سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برای حفظ صلح و ثبات در این قاره و نیز افزایش نقش آفریقا در نظام بین‌الملل است.

مقر اتحادیه آفریقا همچون سازمان وحدت آفریقا که سلف آن بود در شهر آدیس آبابا پایتخت اتیوپی قرار دارد.

ارکان اتحادیه آفریقا نیز شامل اجلاس سران دولت‌ها و حکومت‌های عضو، شورای وزیران، کمیسیون آفریقا، کمیته دائم نمایندگان، شورای صلح و امنیت، پارلمان پان آفریقایی، شورای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، دیوان دادگستری، و تعدادی کمیته‌های فنی و تخصصی است و همچنین نهادهای مالی است.

۵4 کشور عضو اتحادیه آفریقا عبارتند از: اریتره، اتیوپی، آفریقای جنوبی، الجزایر، آنگولا، اوگاندا، بنین، بوتسوانا، بورکینافاسو، بروندی، تانزانیا، تونس، توگو، جمهوری دموکراتیک عربی صحرا، آفریقای مرکزی، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، جمهوری موریس، جیبوتی، چاد، دماغه سبز، رواندا، زامبیا، زیمبابوه، ساحل عاج، سنگال، سیرالئون، سیشل، سومالی، سودان، سودان جنوبی، سوازیلند، سائوتومه و پرینسیپ، غنا، کامرون، کنیا، کومور، گینه استوایی، گابن، گامبیا، گینه بیسائو، گینه، لسوتو، لیبریا، لیبی، ماداگاسکار، مالاوی، مصر، موریتانی، موزامبیک، نامیبیا، نیجریه، نیجر.

در آینده اتحادیه آفریقا در نظر دارد نسبت به ایجاد پول متحد آفریقایی و نظام دفاعی یکپارچه متحد اقدام کند.از اهداف این سازمان می‌توان حفظ قاره در آرامش، ایجاد دموکراسی، بررسی حقوق بشر و داشتن اقتصاد پایدار نامبرد.

 اتحادیه افریقا و چالش های فرا رو

اتحادیه آفریقا (AU) یک سازمان کاملا آفریقایی است که هدف اصلی آن هدایت قاره آفریقا به سوی صلح، امنیت و توسعه پایدار است.

ساختار اداری و اجرایی اتحادیه آفریقا شامل مجمع عمومی، شورای اجرایی و کمیسیون دائمی است. این اتحادیه با چالشهای زیادی مواجه است که یکی از آنها توانمندی یا ناتوانی این اتحادیه در مقابله با بحرانه‌ای قاره است. چالش دوم مسائل پولی و مالی اتحادیه است.

 چالش سوم انعقاد قراردادهای به اصطلاح استعماری و استثماری برخی از کشورهای آفریقایی با کشورهای توسعه یافته اروپا و آمریکاست.

 این مشکلات از یکسو و روند روبه افزایش بیماری‌هایی مانند ایدز، هپاتیت و مالاریا و ضعف فنی، تکنولوژی و مالی کشورهای عضو اتحادیه در جهت مقابله و مبارزه با این مسائل ادامه بقای اتحادیه را با بحران‌ مواجه خواهد کرد.

 سخنرانی عمر کناره رئیس کمیسیون اتحادیه افریقا

آلفا عمر کناره، رئیس کمیسیون آفریقا، که به دعوت وزیر امور خارجه کشومان وارد ایران شده بود، در سخنرانی خود فلسفه وجودی اتحادیه آفراقا و تفاوت آن با وحدت آفریقا را بیان کرد

اهداف نهایی آن را ایجاد ایالات متحده آفریقا و توسعه همه‌جانبه، با سیستم دفاعی و خارجی مشترک و پول واحد و زبان مشترک خواند و سپس در پایان به پرسش‌های حاضرین در همین خصوص پاسخ داد.

 اتحادیه افریقا ( واقعیت ها و چالش ها)

اتحادیه آفریقا (UA) یک سازمان کاملا آفریقایی است که هدف اصلی آن هدایت قاره آفریقا به سوی صلح، امنیت و توسعه پایدار است.

این اتحادیه از روابط سیاسی و اقتصادی ۵۳ دولت عضو اتحادیه حمایت کرده و تصمیم دارد که پیشرفت در همه ابعاد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را در میان کشورهای عضو اتحادیه گسترش داده و زمینه ریشه‌کنی فقر را میان کشورها فراهم کند

در نهایت قاره آفریقا را به اقتصاد جهانی متصل کند. نوشتار حاضر ضمن ارزیابی ساختار اداری و اجرایی اتحادیه آفریقا، چالش‌های پیش‌روی این اتحادیه را مورد بررسی قرار داده است.

 پیامد های عضویت ناظر ایران در اتحادیه افریقا

نوشتار حاضر ضمن تبیین فرایند تاریخی عضویت ناظر ایران در اتحادیه آفریقا، بر این باور است که اقدام مذکور، دارای فواید و پیامدهای مثبتی در سطوح تحلیل درون قاره‌ای، بین‌قاره‌ای و فراقاره‌ای است.

و موجبات ارتقای سطوح همکاری و افزایش هماهنگی مواضع در عرصه‌های منطقه‌‌ای و بین‌المللی را فراهم می‌سازد.

مقاله ضمن تبیین پیشروی سیاست خارجی ایران به عنوان عضو ناظر اتحادیه آفریقا، به ارائه راهکارهایی برای غلبه بر فشارهای برون‌سازمانی و دستیابی به وحدت‌نظر و اشتراک مساعی به ویژه از رهگذر اهتمام به دیپلماسی عمومی، رسانه‌ای و فرهنگی پرداخته و بر این باور است

بهره‌گیری ایران از ظرفیت‌های عضویت ناظر در اتحادیه آفریقا، در صورتی امکان‌پذیر است که بر بسترهای مشترک فرهنگی قدرت نرم‌افزاری استوار باشد.

 ژانویه رویایی برای کنگو

در پی نشست سران اتحادیه آفریقا در روز ۲۲ ژانویه سال (۱۳۸۴)، کنگو برازویل برای مدت یکسال، به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا انتخاب شد. اصل براین است که هر کشوری که میزبان سران آفریقا برای تعیین رهبر آینده اتحادیه است.

 معمولا به عنوان رئیس این اتحادیه برگزیده می‌شود، ولی این بار سودان با وجود این‌که میزبان نشست بود، نتوانست این عنوان را کسب نماید .به طور کلی ۳ گروه مخالف رهبری سودان بودند که عبارتند از:

 شورشیان دارفور، حامیان حقوق بشر، اروپا و آمریکا. نوشتار حاضر، ضمن بررسی نشست سران اتحادیه آفریقا، جایگاه کنگو برازویل را به عنوان رئیس این دوره اتحادیه، مورد ارزیابی قرار داده است.

 اتحادیه افریقا و راهی ناهموار

اتحادیه آفریقا با الگوبرداری از اتحادیه اروپا و استفاده از تجربه تاسیس سازمان وحدت آفریقا، در سال ۱۹۶۳ به عنوان طرحی نوین برای رفع مشکلات اساسی مردم و با هدف فراهم آوردن شرایط مناسب زندگی برای شهروندان آفریقایی و ایجاد فرصتی مناسب برای آنها در قرن ۲۱ شکل گرفت.

اما اکنون با معضل بزرگ منازعات داخلی و ناامنی در کشورهای این قاره مواجه است؛ که البته نفوذ استعمار و غرب در دامن‌ زدن به این مشکلات بی‌تاثیر نخواهد بود.

 یکی از مسائل مهم در آفریقا منازعات قومی و قبیله‌ای است که اتحادیه می‌تواند با تلاش در جهت تقویت هویت آفریقایی در رفع این مسئله بکوشد. در حال حاضر سودان - که با حوادث ناگواری روبروست - خود را برای ریاست ششمین نشست سران کشورهای آفریقایی در روزهای ۲۳ و ۲۴ ژانویه آماده می‌کند.

اسلام در افریقا

 در مناطق جهانی، آفریقا را می‌توان دومین منطقه پس از آسیا (خاور میانه) دانست که تحت تأثیر گسترش اسلام قرار گرفت. اولین ارتباط میان مسلمانان و قاره افریقا سفر جمعی از مسلمانان به حبشه (اتیوپی کنونی) در زمان پیامبر اسلام است.

  

/ 0 نظر / 11 بازدید