مارتین لوتر کینگ

مارتین لوترکینگ

دکتر مارتین لوترکینگ، رهبری بزرگ برای جنبش حقوق مدنی آمریکا بود که دستاوردهای او سمبل امید و الگوی ترسیم فرداهایی متفاوت برای رهبران تغییرات اجتماعی است.

او معتقد بود خشونت یک امر غیراخلاقی و عدم خشونت عین اخلاق است. در آمریکایی که سیاهپوست حتی اجازه نشستن بر صندلی اتوبوس را نداشت، مبارزات پی گیر لوترکینگ که مبنای آن مبارزه عاری از خشونت بود ،منجر به تدوین و تصویب قوانین حقوق بشری و ضد نژاد پرستی مهمی شد.

زمانی که لوترکینگ جوان رهبری مبارزات را بر عهده گرفت، سیاه پوستان شهرماستان مری 382 روز بود که از سوارشدن به اتوبوس ها خودداری می کردند.

او فقط در فاصله بین سال های 1957 تا1968 میلادی بیش از شش میلیون مایل سفر و بیش از 25 هزار سخنرانی ایراد کرد.

لوترکینگ که در سال 1955 موفق به دریافت دکترای الهیات از دانشگاه بوستون شده بود، توانست بسیاری از قوانین حقوق مدنی را فارغ از رنگ پوست به تصویب برساند.

 تصویب قوانین مهاجرت، تابعیت، آزادی و برابری بشریت و حق انتخاب محل زندگی که همگی در سال های 64 تا 65 در آمریکا به تصویب رسیدند ،بدون مبارزات او امکان پذیر نبودند.

او می‌خواست رهبری یک انقلاب اجتماعی را در امریکا برعهده بگیرد از این رو باید با صدایی که از دهان این کشیش بلند شده بود و بسیار پرقدرت و جذاب سخن می‌گفت مقابله می کردند، که کردند.

 مارتین لوترکینگ در 4 آوریل سال 1968 در حالی که فقط 39 سال داشت با شلیک گلوله ای کشته شد؛ در حالی که از روی بالکن یک هتل با هواداران خود گفت‌وگو می کرد و آماده شرکت در یک سخنرانی می‌شد. او رویایی داشت؛ رویاهایی

زندگی

وی در یک خانوادهٔ متوسط در آتلانتاجورجیا به دنیا آمد. پدر و پدربزرگ وی از رهبران فرقهٔ باپتیست (تعمیدگرا) بودند و همین تمایلات مذهبی موجب ادامه تحصیل وی در رشتهٔ علوم دینی شد.

مبارزه با تبعیض نژادی

درپی بازداشت رزا پارکس، زن سیاهپوستی که با بلند نشدن از روی صندلی یک اتوبوس عمومی برای یک سفیدپوست زندانی شد، کینگ جوان رهبری جنبش تحریم سیاهپوستان را برعهده گرفت و به‏‏عنوان یک فعال مبارزه با تبعیض نژادی در سرتاسر ایالات متحده آمریکا شهرت یافت.

در سال ۱۹۵۷ به‌همراه ۶۰ رهبر سیاهپوست دیگر سازمانی را بنیان گذاشت که بعدها به کنفرانس رهبران مسیحی جنوب شناخته شد. وی در مبارزه علیه نژادپرستی از تعالیم مسیح و مهاتما گاندی پیروی می‌کرد.

او به مناسبت تحریم شرکت اتوبوسرانی شهر مونتگمری ایالت آلاباما که در اتوبوس هایش میان سیاهپوستان و سفیدان تبعیض قائل می شد ، به شهرت دست یافت. 

در روز اول دسامبر سال 1955 میلادی روزا پارکر یک زن خیاط سیاهپوست که در اتوبوس نشسته بود حاضر نمی شود از جا برخیزد و جایش را به یک مرد سفیدپوست بدهد و به همین دلیل راننده او را به زور از اتوبوس پیاده می کند.

در پی این تبعیض آشکار جنبش تحریم علیه شرکت اتوبوسرانی شهر مونتگمری آغاز می شود.

مارتین لوترکینگ کشیش جوان شهر در راس این جنبش معترضانه قرار می گیرد و با الهام از مقاومت منفی و غیر خشونت بار گاندی علیه استعمارگران بریتانیایی در هندوستان جنبش تحریم را هدایت می کند.

سپس ، مارتین لوترکینگ رهبری جنبش حقوق مدنی را به عهده می گیرد و در 28 اوت سال 1963 میلادی در دوران ریاست جمهوری جان اف کندی راهپیمایی بزرگ واشنگتن را به راه می اندازد.

در مقابل 250 هزار نفر از هوادارانش او مشهورترین سخنرانی خود که با جمله «من خواب می بینم» آغاز می شد را انجام می دهد.

سرانجام در 2 ژوئیه سال 1964 میلادی لیندون جانسون که پس از قتل کندی رئیس جمهور آمریکا شده بود در حضور مارتین لوترکینگ قانون مدنی که به هرگونه تبعیض نژادی خاتمه می داد را امضا می کند.

در روز 14 اکتبر سال 1964 میلادی مارتین لوترکینگ جایزه صلح نوبل را دریافت می کند.

علی رغم لغو تبعیض نژادی این پدیده از بین نرفت و سرکوب سیاهان آمریکا شدت یافت که این مساله موجب بروز شورش های سیاهپوستان در شهرهای بزرگ آمریکا شد.

خدماتی که مارتین لوترکینگ به جامعه سیاهپوستان آمریکا کرد قابل توصیف نیستند و حتی سفیدپوستان آمریکایی نیز نمی توانند منکر خدمات وی به کل جامعه آمریکا شوند.

 مرد سال و جایزهٔ صلح نوبل

مارتین لوتر کینگ در سال ۱۹۶۳ به‏‏عنوان مرد سال ازسوی مجله تایم برگزیده شد و در سال ۱۹۶۴ به‌عنوان جوان‌ترین فرد جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

 اوج فعالیت‌های مبارزاتی مارتین لوتر کینگ در دههٔ ۱۹۶۰ و برای تصویب قانون حقوق مدنی بود.

وی در سال ۱۹۶۳ در گردهمایی بزرگ طرفداران تساوی حقوق سیاهان که دربرابر بنای یادبود آبراهام لینکلن در واشنگتن دی‌سی برگزار شد، معروفترین سخنرانی خود را به‌نام رویایی دارم انجام داد که از مهم‌ترین سخنرانی‌ها در تاریخ آمریکا به‌شمار می‌آید.

 دکتر لوتر کینگ در این سخنرانی، که در آن عبارت رویایی دارم تکرار می‌شد، درباره آرزوی خود سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که زمانی آمریکا طبق مرام و آرمان خویش زندگی کند و تحقق مساوات و برابری ذاتی انسان‌ها را به چشم ببیند.

ترور

مارتین لوتر کینگ در ۴ آوریل۱۹۶۸ در شهر ممفیس ایالت تنسی ترور شد.

در سال ۱۹۸۶ مقرر شد برای بزرگداشت یاد وی در ایالات متحده آمریکا سومین دوشنبهٔ ماه ژانویه تعطیل رسمی اعلام شود.

این ترتیب ، در شب 4 اوریل سال 1968 میلادی دکتر مارتین لوترکینگ کشیش آزادیخواه در شهر ممفیس توسط یک مجرم سابقه دار سفیدپوست مورد سوءقصد قرار گرفت و به قتل رسید.

او در روز 15 ژانویه سال 1929 متولد شده بود.هر سال در سومین دوشنبه ماه ژانویه مردم آمریکا روز تولد مارتین لوترکینگ را به یادگار خدمات و فداکاری هایش در راه جامعه مدنی بدون تبعیض گرامی می دارند

 

 

/ 0 نظر / 18 بازدید