یاران امام زمان( سید هاشمی عراقی)

حدیث قابل توجه و معتبری وجود دارد که بیان می کند سید هاشمی به همراه یارانش در پشت کوفه کشته خواهد شد و " نفس زکیه " در بین رکن و مقام ذبح می شود :

امیرالمومنان(ع) :

(مردی هاشمی با هفتاد نفر از بندگان شایسته خدا در پشت کوفه کشته می شود ، و نفس زکیه در میان رکن و مقام ذبح می شود. )

یه چه علت این دو شخصیت مقدس یعنی مرد هاشمی و نفس زکیه موعود (اصلی یا دوم) در کنار هم ذکر می گردند ، بنا بر این روایت این احتمال قوی وجود دارد  همانگونه که برخی از محققین اعتقاد دارند ، نفس زکیه اول همان سید هاشمی باشد  و ذکر نفس زکیه دوم که نفس زکیه اصلی می باشد و از نشانه های حتیمه ظهور است و روایت در قسمت دوم از او نام میبرد ، بعنوان  مکمل بحث نفس زکیه باشد ، یعنی سید هاشمی ، نفس زکیه اول است و با نفس زکیه دوم که همان نفس زکیه موعود باشد ، متفاوت می باشد.

کامل سلیمان صاحب کتاب ارزشمند یوم الخلاص به همراه برخی از محققین اعتقاد دارند که سید هاشمی همان سید حسنی می باشد.

هرچند در برخی از منابع اهل سنت سیدهاشمی همان سید خراسانی ذکر گردیده است ولی منابع معتبر شیعی  این دو شخصیت را در عین هم فکر و هر عقیده بودن ، دو فرد مستقل می دانند  و برخی احادیث صریح هم این موضوع را تایید می کند ، مانند حدیثی که دو سید حسنی و حسینی را برافرازنده پرچم هدایت می دانند که سید حسنی شهید می شود و سید حسینی پرچم اسلام را به دست امام عصر(عج) می دهد .

 برخی از محققین مانند کامل سلیمان صاحب کتاب یوم الخلاص اعتقاد دارند که سید هاشمی همان سید حسنی می باشد  که بنا بر روایات از ایران به سمت عراق حرکت کرده و در عراق به دست نیروهای سفیانی در پشت کوفه سوزانده می شود.

سید حسنی(هاشمی) قبل از ظهور در عراق کشته خواهد شد در حالی که سید حسینی پرچم را به دست حضرت خواهد سپرد.

البته علامه کورانی صاحب کتاب عصر ظهور اعتقاد دارد که سید هاشمی و حسنی هم می تواند نفس زکیه موعود باشد(که پانزده روز قبل از ظهور در مکه کشته خواهد شد) و هم نفس زکیه اول که در پشت کوفه به شهادت می رسد .

هرچند ایشان در ابتدا مصداق نفس زکیه اول را شهید آیت الله صدر می دانستند ولی در ادامه (بنا بر نقل قولی)در طی سالهای گذشته به همراه برخی محققین دیگر مانند شادی فقیه ، با شهادت آیت الله حکیم و یارانش در پشت کوفه(نجف) که انطباق عجیبی با روایت مذکور دارد ، این احتمال را قوی تر ذکر می نمایند.

 کامل سیلمان و برخی از محققین اعتقاد دارند سید هاشمی که حسنی نیز می باشد به همراه 70 نفر از یاران خود در پشت کوفه کشته خواهد شد.

علاوه بر احادیث فوق حدیثی وجود دارد که هرچند بنا بر نقل قولها از لحاظ اعتبار ضعیف است اما ما برای اینکه مجموعه کامل احادیث در این زمینه را بررسی کرده باشیم ، آن را نیز ذکر می کنیم.

این حدیث ، محل قیام سید هاشمی را از گیلان یا دیلم می داند ، که این مطلب می تواند بر چند وجه باشد ، اطمینانی وجود ندارد که این سید هاشمی همان سید هاشمی مذکور باشد ، همچنانکه صحبت از حمله به بصره و ویران کردن آنجا نیز مطرح است ،

همچنین آیا منظور از گیلان خود گیلان است یا آنگونه که در برخی از احادیث به چشم می خورد می توان کل ایران را نیز در نظر گرفت؟

صفات سید هاشمی

1-     نسب سید هاشمی حسنی بوده و به امام حسن مجتبی(ع) می رسد.

2- سید هاشمی ، سید جلیل القدری است که پرچم هدایت دارد

3- سید هاشمی از ایران قیام می کند

4- سید هاشمی در پشت کوفه کشته می شود

5- سید هاشمی توسط سفیانی سوزانده می شود

6- قیام و شهادت سید هاشمی قبل از ظهور است

7- سید خراسانی او را یاری می دهد

8- سید هاشمی بصره را خراب و کوفه را آباد می سازد.

9- سید هاشمی بعنوان نفس زکیه اول مطرح است.

 روایاتی در مورد خروج سید هاشمی در عصر ظهور

1- پیامبر اکرم(ص) :

(گویی دو سید حسنی و حسینی را با چشم خود می بینم که هر دو پرچم هدایت را به اهتزار درمی آورند و سید حسینی آنرا به امام(عج) تسلیم می کند)

2-امیرالمومنین علی(ع) :

(پیش از قیام سفیانی، سید هاشمی (حسنی) از گیلان خروج می‌کند و سید مشرقی (خراسانی) او را یاری می‌کند، سپس (سید هاشمی) به سوی بصره می‌تازد و آن را ویران می‌کند و به سوی کوفه عزیمت کرده و آن را آباد می‌کند، آنگاه سفیانی برای نبرد با او (سیدهاشمی) آماده می‌شود و با سپاهیانش برای نابودی او حرکت می‌کند. )

3- امیر المومنان(ع) :

(هفتاد نفر از بندگان شایسته خدا کشته می شوند که در راس آنها شخصیت گرانقدری است که سفیانی او را می سوزاند و در میان جولاء و خانقین خاکسترش را بر باد می دهد ، پس از آنکه 4000 نفر را در کوفه به قتل رساند. )

4- امیرالمومنان(ع) :

(مردی هاشمی با هفتاد نفر از بندگان شایسته خدا در پشت کوفه کشته می شود ، و نفس زکیه در میان رکن و مقام ذبح می شود. )

5- امام باقر(ع) :

(مردی از ایرانیان مقیم کوفه با گروهی از مستضعفان خروج می کند ، فرمانده سپاه سفیانی او را در میان حیره و کوفه به قتل می رساند. )

6- امام صادق(ع) :

(سفیانی لشگری آراسته به سوی کوفه می فرستد ، آنجا با گروهی از شیعیان آل محمد(ص) رودر رو قرار می گیرند و آنها را می کشند ، و به دار می آویزند ، آنگاه پرچم سید خراسانی از سوی خراسان حرکت می کند ، و در کنار دجله نصب می شود ، و مرد ناتوانی از ایرانیان خروج می کند که خود و پیروانش در پشت کوفه به قتل می رسند. )

 7-قتل نفس زکیة بظهر الکوفة فی سبعین من الصالحین

(کشته شدن انسانی پاک(نفس زکیه) در پشت کوفه ( نجف ) به همراه هفتاد نفر از نیکوکاران)

به نکات زیر توجه کنید

یکی دیگر از نشانه هایی که برای سید هاشمی می توان در نظر گرفت ، نفس زکیه بودن وی می باشد ، که در حدیث شماره 7 که حدیث معتبری نیز می باشد ، مورد اشاره قرار گرفته است.

 نفس زکیه در لغت به معنای انسان پاک است. نفس زکیه موعود که از علائم حتیمه ظهور بوده و 15 روز قبل از ظهور در مکه رخ خواهد داد ، بنا بر روایات متعدد جوان پاکی از سادات حسنی می باشد که پیک امام عصر(عج) بوده و مردم را به حق فرا می خواند ولی در بین رکن و مقام به طرز دلخراشی سربریده خواهد شد.

اما بنا بر روایتی که دیدیم محققین این فرد را نفس زکیه اول می دانند و قائل به وجود نفس زکیه دومی باشند که بنا بر روایت بین رکن ومقام کشته خواهد شد.

با توجه به اینکه ما دیدیم که بنا بر انطباق روایات با هم سید هاشمی و سید حسنی و نفس زکیه یک نفر می باشد بدین ترتیب می توان با توجه به مجموع روایات سید هاشمی حسنی برای این موضوع  دلایلی را در نظر گرفت :

1-اول اینکه روایات متعددی از سید هاشمی تجلیل فراوان نموده اند ، چه روایتی که او را به همراه با سید حسینی(خراسانی) صاحب پرچم هدایت می داند ، چه روایتی که در آن امام علی(ع) سید هاشمی را فردی " عظیم القدر " می شمارد .

2-همچنین روایاتی که یاران او را از صالحین و شایستگان می داند که دلالت بر بلند مرتبگی خود او نیز می تواند داشته باشد. مجموعه این احادیث نشان می دهد که سید هاشمی حسنی در نگاه ائمه اطهار(ع) فردی با جایگاه برجسته است که بنا بر روایت هفتم می تواند همان نفس زکیه باشد.

3-دلیل دیگر تکرار کلمه " سبعین " هفتاد نفر از یاران است که هم برای نفس زکیه و هم برای سید هاشمی  در احادیث ذکر گردیده است ، همچنین مکان کشته شدن سید هاشمی و نفس زکیه یکی است در پشت کوفه(نجف)) که موجب گردیده است محققین و نویسندگان ، مصداق نفس زکیه  اول را بر سید هاشمی (عراقی) حسنی  ، منطبق بدانند.

 

/ 0 نظر / 51 بازدید