تولد و مشخصات امام زمان (عج)

 پس از وی ابن بابویه در کتاب کمال الدین در خصوص گردآوری احادیث مربوط به امام دوازدهم و غیبت وی کوشید.

 از دیگر سو متکلمان از جمله شیخ مفید و شاگردانش بخصوص سید مرتضی به تدوین نظریات کلامی امامت جهت تبیین ضرورت وجود امام زنده در شرایط غیبت پرداختند.

 مرگ علی بن محمد سمری، آخرین نائب امام غایب، و آغاز دوره غیبت کبری بار دیگر حیرت را در میان شیعیان برانگیخت. آنها در نهایت در سده پنجم به تبیینی عقلی در کلام شیعه از غیبت امام دست یافتند.

بر اساس اعتقاد شیعیان او در پنج سالگی پس از مرگ پدرش به امامت رسید. شیعیان امامت او را به دو دوره غیبت و ظهور تقسیم می‌کنند.

 غیبت کبری  از سال ۲۶۰ هجری قمری آغاز شده و تا کنون استمرار داشته و هر زمان که خدا بخواهد ادامه خواهد یافت.

دوره غیبت شامل دو بخش است. غیبت صغری و غیبت کبری

غیبت صغری

از سال ۲۶۰ تا ۳۲۹ هجری که شیعیان از طریق وکلا و نائبان  حضرت مهدی  (عج) با وی در ارتباط بوده‌اند، را اصطلاحاً غیبت صغری می نامند. در این زمان امام (عج) با نائبان خود با شیعیان در ارتباط بود

نائبان امام زمان عبارت تند از:

1-عثمان بن سعید

2- محمد بن عثمان عمری

3- حسین بن روح نوبختی

4- علی بن محمد سمری

غیبت کبری

پس از این زمان شیعیان با حضرت مهدی  (عج) در ارتباط نیستند و اصطلاحاً غیبت کبری نامیده می شود.

 پس از پایان دوره غیبت وی با عنوان مهدی قیام خواهد کرد و حکومت جهانی توحید و عدل را برپا خواهد نمود. دین اسلام را احیا نموده و آنچه را از آن تغییر کرده، فراموش شده یا متروک گشته را مجدداً بیان می کند و وعده الهی مبنی بر حاکمیت صالحان بر زمین و غلبه اسلام بر سایر ادیان و اعتقادات را تحقق خواهد بخشید لذا شیعیان منتظر فرج و قیام حضرت  حجت بن حسن  (عج) هستند. بنا بر اعتقاد مخالفان شیعه دوازده‌امامی، وی متولد نشده است یا در گذشته مرده است.

پدر و مادر امام زمان (عج)

پدر گرامی  امام زمان(عج)

پدر بزرگوار امام زمان علیه السلام حضرت امام حسن عسکرى (ع) امام یازدهم شیعیان است ، بنقل شیخ مفید امام عسکرى (ع) در مدینه در ۲۴ ربیع الاول سال ۲۳۲ متولد شد و در سال ۲۶۰ در سن ۲۸ سالگى در منزل شخصى خود در سامرا به شهادت رسید.

مادر گرامی امام زمان(عج)

مادر بزرگوار امام زمان (عج)ملیکه  است که از طرف پدر دختر یشوعا فرزند امپراطور روم شرقى بود، و از طرف مادر نوه یوشع از یاران مخصوص حضرت عیسى (ع) و وصى او بشمار مى رفت .

او با اینکه در کاخ مى زیست و با خاندان امپراطورى زندگى مى کرد اما آنچنان پاک و با عفت بود که گویى شباهت به خانواده خود ندارد، بلکه به مادر و خانواده مادرى کشیده و زندگیش همچون زندگى یوشع و عیسى (ع) و مریم (س) از صفا و معنویت و پاکى خاصى برخوردار بود، از اینرو دوست داشت با یک خانواده پاک و خداپرست وصلت کند و به توحیدیان بپیوندد خداوند او را در این هدف کمک کرد و او را بطور عجیب (که در داستان ماجراى اسارت او و خریدارى از جانب امام هادى علیه السلام براى امام عسکرى علیه السلام در تاریخ آمده است ) به خواسته و هدفش رسانید.

ملیکه یا نرجس خاتون به خانه امام حسن عسکرى (ع) وارد شد، امام هادى (ع) به خواهرش حکیمه فرمود:

(او را به خانه ببر و دستورات اسلامى را به او بیاموز، او همسر فرزندم حسن و مادر مهدى آل محمد صلى اللّه علیه و آله خواهد بود)

 آنگاه به نرجس رو کرده و فرمود:

(مژده باد ترا به فرزندى که سراسر جهان را با نور حکومتش پر از عدالت و دادگرى کند، پس از آنکه پر از ظلم و جور شده باشد.)

آرى این چنین یک دختر پاک و دانا، آلودگى کاخ شاهان را رها کرد و در خط جد مادریش یوشع   قرار گرفت و سرانجام به سعادت عظماى همسرى حضرت امام حسن عسکرى (ع) در آدمد و لیاقت پر افتخار مادر حضرت قائم (عج ) را پیدا کرد.

او نامهاى دیگر مانند ریحانه ، صقیل و سوسن نیز دارد و خواهر امام هادى (ع) حکیمه او را به عنوان سیده (خانم ) مى خواند.

این بانوى با سعادت در سال ۲۶۱ هجرى و به روایتى قبل از شهادت امام حسن عسکرى (ع) از دنیا رفت و قبر شریفش در سامرا کنار قبر منور امام عسکرى(ع) قرار گرفته است .

قائم (عج ) از همین خاندان پاک در شب جمعه نیمه شعبان سال ۲۵۵ هجرى در زمان حکومت معتمد عباسى در سامرا متولد شد و هنگام شهادت پدر، پنج ساله بود.

تولد امام زمان (عج)

تولد آن حضرت را جز عده اى خاص نمى دانستند و براى نوع مردم مخفى بود، تا مبادا مورد گزند طاغوتیان غاصب و ستمگر زمان قرار گیرد.

حکیمه خاتون عمه امام حسن عسکرى (ع) گوید:

(روز پنجشنبه نیمه شعبان به منزل برادرم رفتم ، هنگام مراجعت ، امام عسکرى علیه السلام فرمود:

امشب را نزد ما باش ، امشب فرزندى که خداوند زمین را به علم و ایمان و هدایت او زنده گرداند متولد مى شود.

بالاخره ماندم صبح صادق حالت اضطراب در نرجس خاتون (ع) پدید آمد، او را در برگرفتم ، امام (ع) فرمود:

سوره قدر را بر او بخوان ، مشغول خواندن سوره قدر شدم شنیدم آن کودک در رحم مادر در خواندن سوره با من همراهى مى کند در این موقع پرده اى بین من و آنها افکنده شد، دیگر نرجس را نمى دیدم ، از آنجا سراسیمه دور شدم امام عسکرى (ع) فرمود:

برگرد، برگشتم در نرجس نورى مشاهده کردم که دیده ام را خیره کرد و امام زمان (عج) را دیدم رو به قبله به سجده افتاده سپس دستش را بلند کرد و مى گفت :

گواهى مى دهم به یکتائى خدا و اینکه جدم ، رسول خدا (ص)است ، و پدرم امیرمؤ منان (ع) ، وصى رسول خدا است ، بعد یک یک امامان را شمرده تا به خود رسید.

او را به نزد پدرم بردم ، تا او را دید به دست گرفت و پس از خواندن آیاتى از قرآن و انجیل و تورات و زبور این آیه را تلاوت فرمود)

(( و نرید ان نمن على الذین  استضعفوا فى  الارض  و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثین و نمکن لهم فى الارض و نرى فرعون و هامان و جنود هما منهم ما کانوا یحذرون ؛))

((اراده ما بر این قرار گرفته است که به مستضعفین ، نعمت بخشیم و آنها را پیشوایان و وارثین روى زمین قرار دهیم ، حکومتشان را پا بر جا سازیم و به فرعون و هامان و لشکریان آنها آنچه را بیم داشتند از این گروه نشان دهیم ))

نمونه کامل و گسترده مفهوم آیه مذکور، ظهور حکومت حق و عدالت در تمام کره زمین بوسیله امام قائم (عج ) است.

شاهدان ولادت امام زمان (عج)

همانگونه که قبلا نوشتیم عده بسیاری منکر وجود مقدس امام زمان (عج) میشوند مثلا بسیاری از سنی مذهبان میگویند که امام زمان(عج) هنوز به دنیا نیامده اند ودر آینده متولد میشوند عده ای میگویند امام حسن  عسکری (ع)عقیم بوده وفرزندی نداشته است (استغفرالله  )

به هر حال یکی از دلایلشان عدم رویت امام زمان (عج) و عدم وجود شاهد است ما برای این دسته از افراد که فقط بهانه شان همین امر است برای اثبات وجود امام زمان (عج ) نام شاهدان ولادت ایشان وکسانی که ایشان را از زمان تولد تا پایان دوران غیبت صغری  ملاقات کرده اند می آوریم

شهادت امام حسن عسکری(ع)

 وچه کسی میتواند بر صحت گفته های امام حسن عسکری (ع)امام وپیشوای مسلمین شک کند.

شهادت حکیمه خاتون (س)

گزارش دقیق میلاد نور یزدان ، حضرت مهدى صاحب الزمان(عج) در منابع حدیثى شیعیان ، از شاهدان عینى به دور از حدس و گمان ، آمده است که در راس همه آنها گزارش لحظه به لحظه حکیمه خاتون مى باشد.

حکیمه دختر امام جواد، خواهر امام هادى ، و عمه امام حسن عسکرى (ع )

1- شرف تعلیم و تربیت حضرت نرجس خاتون به امر امام هادى (ع )، که شرح آن در زندگینامه نرجس خاتون (س) بیان شد.

2-افتخار حضور در مجلس تولد نور یزدان به امر امام حسن عسکرى (ع )، که قبلا ذکر گردید.
از دیگر فضائل این بانوى مجلله این است که دعاى معروف به حرز امام جواد (ع) از طریق ایشان روایت شده است .

 لازم به ذکر است که حکیمه خاتون از زنان بسیار بلند مرتبه در امر اسلام هستند ومقام والایی داشتند حتی در راستی سخن ایشان دیگر شاهدان عینی گواهی داده اند چنانچه وقتی یکی از یاران امام عسکری (ع) از عقبه خادم در مورد نقل حکیمه خاتون در مورد ولادت میپرسد او کاملا صحبتهای آن بانو را تایید میکند :

موسى - راوى حدیث - مى گوید:

از عقبه خادم نیزپرسیدم ، گفت :

(آنچه حکیمه گفته ، همه راست و درست است )

البته این حدیث را(تولد امام زمان ) با اندک تفاوتى شیخ طوسى ، طبرى ، خواند میر و قندوزى با اسناد جداگانه روایت کرده اند.

امام حسن عسکری(ع) روزی درمورد امام زمان(عج) به حکیمه خاتون میفرمایند:

 (عمه جان او در کنف حمایت وتحت عنایت ورعایت حضرت پروردگار است ،تا روزی که خداوند اذن ظهور دهد .عمه جان هنگامی که من از دنیا رفتم وشیعیانم دچار اختلاف شدند ،به افراد مورد اعتماد از آنها داستان ولادت رابازگوی ولیکن باید این داستان پیش تو وآنها پوشیده ومخفی بماند که خداوند ولی خودش را از دیدگان مردمان غایب خواهد کرد واز بندگانش مکتوم نگه خواهد داشت کسی او را نخواهد دید تا روزی که جبرئیل رکاب اسبش رابرای او بگیرد . تا خداوند کاری راکه شدنی است ،انجام دهد)

جعفر کذاب و امام زمان ( عج)

امام زمان (عج) هنگام تولد تا وقتى که پدرش به شهادت رسید (از سال ۲۵۵ تا سال ۲۶۰) مخفى بود و تنها خواص از اصحاب او را مى دیدند و مسائل خود را از ایشان مى پرسیدند، هنگام رحلت پدر، پنچ سال داشت ، سرانجام عواملى باعث شد که آن حضرت از نظرها غایب گردید و نخست غیبت صغرى و سپس غیبت کبرى به وجود آمد .

بهر حال چنانکه در روایات آمده ، محل زندگى امام زمان (عج) در دوران کودکى همچون محل زندگى حضرت موسى (ع) مخفى بود تا از گزند طاغوتیان محفوظ گردد. در اینجا براى اینکه دورنمائى از دوران خفقان آن زمان را دریابیم شایسته است به داستان زیر توجه فرمائید.

جعفر کذاب عموى امام زمان (عج)

گاه مى شود بر اثر عواملى ، از حضرت نوح (ع) پسرى ناخلف بنام کنعان و یا از حضرت آدم (ع) پسرى متمرد بنام قابیل به وجود مى آید.

حضرت امام هادى (ع) داراى ۵ فرزند بنامهاى امام حسن (ع) ، حسین ، محمد، جعفر، و علیه بود. در میان این فرزندان ، جعفر، بسیار ناخلف بود که لقب کذاب (دروغگو) را گرفت .

امام هادى (ع) درباره او فرمود:

(از فرزندم جعفر دورى کنید، نسبت او به من همچون نسبت کنعان به نوح است ،)

 امام عسکرى (ع) فرمود:

(مثل من و جعفر مانند هابیل و قابیل دو فرزند آدم علیه السلام است ، اگر کشتن من براى جعفر ممکن بود، مرا مى کشت ، ولى خداوند جلو او را گرفت .)

جعفر از افرادى بود که ادعاى امامت داشت و پس از رحلت پدر مى گفت امام مردم من هستم نه برادرم ، حتى پس از رحلت پدر نزد خلیفه وقت رفت و گفت :

( بیست هزار اشرفى براى تو مى فرستم و از شما خواهش دارم که فرمان دهى تا بر مسند امامت بنشینم و این مقام از برادرم سلب گردد.)

خلیفه در جواب گفت :

(عجب آدم احمق هستى اگر امامت در دست ما مى بود آن را براى خود قرار مى دادیم اگر امام شناسان و شیعیان آنچه از برادرت و پدرت از معجزات و… دیدند از تو ببینند تو را امام خود مى دانند، دیگر نیازى به کمک ما ندارى و گرنه هرگز به تو ایمان نخواهند آورد.)

کارشکنى هاى او در عصر امامت برادرش امام عسکرى (ع) بجائى نرسید ولى پس از شهادت برادرش دوباره شروع به ادعا کرد و اعلام داشت که امام بعد از برادرم من هستم .

امام عسکرى (ع) براى اینکه امر بر مردم اشتباه نشود و امامت امام مهدى (عج ) را از کارشکنى هاى جعفر، حفظ کند، در آخرین لحظات عمر، یکى از اصحاب بنام (ابوالادیان ) را به حضور طلبید و به او فرمود:

(چند نامه هست اینها را به مدائن مى برى و به فلان و فلان کس مى رسانى و جواب نامه ها را مى گیرى ، روز ۱۵ به سامراه مى آئى ، صداى گریه از خانه من خواهى شنید مطلع مى شوى که من از دنیا رفته ام .)

ابوالادیان :

فدایت شوم ، معلوم است که سخن شما راست و درست است ، و همین طور که مى فرمائى خواهد شد ولى سؤ الى دارم و آن اینکه پس از شما امام کیست

امام عسکرى (ع):

 (امام کسى است که جواب نامه ها را از تو مطالبه کند.)

ابوالادیان :

علامت دیگر امام پس از شما چیست ؟

امام عسکرى (ع) :

(امام کسى است که بر جنازه من نماز بخواند.)

ابوالادیان مى گوید:

علامت دیگر چیست ؟

امام عسکرى (ع) فرمود:

( امام کسى است که از میان همیانهاى طلا خبر دهد.)

ابوالادیان مى گوید:

ابهت امام عسکرى (ع) مرا گرفت ، دیگر نپرسیدم که منظور چه همیانى است برخاستم خداحافظى کردم نامه را گرفتم بسوى مدائن رهسپار شدم ، نامه ها را به صاحبانشان دادم جواب نامه ها را گرفت و به سامره برگشتم همین که وارد خانه امام حسن (ع) شدم صداى گریه شنیدم فهمیدم که امام عسکرى (ع) دار دنیا را وداع کرده است ولى دیدم گروهى دور جعفر کذاب را گرفته اند و به او به عنوان امام تهنیت مى گویند و بعضى به او تسلیت مى گفتند.

در این میان کسى آمد و به جعفر گفت :

جنازه برادرت را غسل داده اند، بفرمائید بر جنازه نماز بخوانید دیدم جعفر برخاست و همراه گروهى براى انجام نماز رهسپار شد، با خود گفتم :

 عجبا! اگر امام مردم ، بى دین بشود، معلوم مى شود که همواره دین از اول سست بوده است ، چون من جعفر کذاب را مى شناختم که همواره با ساز آواز و شرابخوارى سر و کار داشت ، من هم دنبال جعفر براه افتادم تا ببینم جریان به کجا منتهى مى شود.

کنار جنازه امام عسکرى (ع) رسیدیم جعفر پیش ایستاده و همراهان پشت سرش ، گفتم دیگر کار از کار گذشت ، ناگهان پرده سفیدى که در حجره آویزان بود بلند شد، دیدم کودکى نورانى پیدا شد، رداى جعفر را گرفت و فرمود:

اى عمو! پس برو، من سزاوارترم که بر جنازه پدرم نماز بخوانم ، جعفر مانند نقش بر دیوار هیچ نتوانست بگوید و کنار رفت .

آن کودک مشغول نماز شد و پس از نماز همین که خواست برود به من رسید و فرمود: جواب نامه ها را به من بده ، نامه ها را به او دادم ، رفت به حجره ، با خود گفتم حمد و سپاس خدا را که دو علامت از علاماتى که امام عسکرى علیه السلام به من فرموده بود ظاهر شد، نزد جعفر آمدم و گفتم این طفل که بود؟

گفت :

من اصلا چنین کودکى را ندیده ام و نمى شناسم .

مسافران قمى و جعفر کذاب

روز بعد دیدم گروهى از اهل قم آمده بودند به زیارت امام عسکرى (ع) نائل شوند، مطلع شدند که حضرت از دنیا رفته است ، پرسیدند:

 امروز امام و حجت خدا کیست ؟

گروهى جعفر کذاب را نشان دادند، اهل قم نزد جعفر آمده و سلام کردند و گفتند:

پول زیادى که مخصوص امام (ع) است براى شما آورده ایم ، دستور داد پولها را بگیرند.

گفتند:

ما هر وقت خدمت امام عسکرى (ع) مى رسیدیم و پولى نقد مى آوردیم نام صاحبان پول را حضرت مى بردند و حدود مبلغ را از درهم و دینار مى فرمود، شما هم اگر امام هستید و جانشین برادر خود مى باشید مبلغ و عدد و اسم صاحبان پول را بگوئید.

جعفر گفت :

مردم از من علم غیب مى خواهند، مگر برادرم علم غیب داشت ؟

اهل قم گفتند: در چنین صورت ما پول را نخواهیم داد.

دستور دستگیرى امام زمان (عج)

جعفر دید با این وضع به هدف شوم خود نمى رسد، نزد معتمد عباسى خلیفه وقت رفت و گزارش داد که برادرم امام عسکرى (ع) پسرى دارد و او بر جنازه پدرش نماز خواند (امام عسکرى (ع) براى حفظ فرزندش حضرت حجت (عج ) از دشمنان ، تولد او را به کسى نفرموده بود.)

خلیفه ، ماموری به فرماندهى شخصى بنامرشیق به خانه امام عسکرى (ع) فرستاد و به او دستور اکید داد که برو به خانه امام عسکرى (ع) همه حجره ها را جستجو کن ، بى آنکه اجازه بگیرى وارد خانه شو.

رشیق با مامورین به خانه امام عسکرى (ع) آمدند و همه حجره ها را گشتند تا به آن حجره که در آن پرده سفید آویزان بود رسیدند، پرده را بلند کردند دریائى آنجا دیدند که در وسط آن ، کودکى سجاده انداخته و نماز مى خواند،

 رشیق بیکى از ماءمورانش دستور داد که برو، و آن کودک را بگیر. آن ماءمور تا به سراغ کودک آمد در میان آب غرق شد.
رشیق به دیگرى دستور داد، دیگرى وقتى خواست به طرف کودک رود در آب غرق شده با فریاد بلند تقاضاى کمک کرد، او را نجات دادند.

 حضرت با کمال وقار نماز را تمام کرد و سپس در پیش روى ماءموران از حجره بیرون آمد. ماءموران گویا چوب خشکى شده بودند. اصلا نتوانستند کوچکترین آسیبى به کودک که حضرت حجت (عج ) بود برسانند.
همین موقع بود که حضرت مهدى (عج) غایب شد و غیبت صغرى به وقوع پیوست

مشخصات امام زمان (عج)

بسیارى از اصحاب ائمه (ع) و علما و فقهاى اعلام اسلام ، وى را زیارت کرده اند، حتى بسیارى از نوابغ و علماى بزرگ چین و بخارا و سمرقند و هندوستان و اندلس و اروپا به سامراه سفر کرده و توسط امام عسکرى (ع) با امام زمان (عج) ملاقات کرده و مسائل خو را از وى پرسیده اند، و نشان سوغات و هدایاى صاحبانش را از او خواسته اند، او به یک یک آنها پاسخ صحیح داده است . (چنانکه این مطلب در جلد ۵۲ و ۵۳ بحار بطور مفصل آمده است .)

براى اینکه بیشتر با این عزیز که پرده هاى غفلت و گناه ، ما را از دیدارش ‍ محروم ساخته آشنا شوید به این حدیث توجه کنید:

 پیامبر خدا (ص) فرمود:

/ 1 نظر / 349 بازدید

ممنون