سازمان های بین المللی (اتحادیه عرب)

سیاست‌های در پیش‌گرفته شده توسط اتحادیه عرب بیش از هرچیز به جای این‌که از جوشش‌های مردمی حمایت کند، در راستای مقابله با ملت‌های عربی بوده و ثابت می‌کند این سازمان به شدت تحت نفوذ آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی است.

 به گزارش چشم انداز توسعه به نقل از فارس، اتحادیه عرب، نخستین سازمان بین‌المللی است که بین کشورهای عربی‌-‌اسلامی در 1945 به ابتکار مصر تاسیس شد. طرح پیشنهادی مصر در اولین کنگره عربی توسط اعضای حاضر یعنی مصر، عربستان سعودی، عراق، سوریه، لبنان، یمن و اردن امضا و تایید شد و به‌زودی به تصویب مقامات داخلی این کشورها رسید.


تشکیل اتحادیه عرب

قرارداد تشکیل اتحادیه عرب، الحاق سایر دول عرب را نیز به اتحادیه پیش‌بینی کرده بود، بدین ترتیب دیگر کشورهای عرب که بعد از جنگ جهانی دوم به استقلال رسیدند، یکی بعد از دیگری به اتحادیه پیوستند.

در حال حاضر اتحادیه عرب تمام کشورهای عرب (شامل 2۲ کشور از آسیا و آفریقا و سازمان آزادی‌بخش فلسطین) را دربرمی‌گیرد که عبارتند از: مصر ، عراق ، یمن، لیبی ، مغرب ، تونس ، امارت ، بحرین ، قطر ، عربستان ، الجزایر ، لبنان ، موریتانی ، اردن ، جیبوتی، کومور ، اریتره ، سوریه ، سومالی ، سودان ، عمان و فلسطین.

 پیشینه

از همان ابتدا که در سال 1930 نوری سعید ایده اتحاد کشورهای عربی را مطرح کرد،ابن سعود به صورت رقیبی جدی در مقابل او عرض اندام کرد؛ حمایت انگلیس از ناسیونالیسم عربی، به اندیشه مزبور قوت بخشید. سپس مصر نیز به عنوان رقبای عراق و عربستان وارد جنبش سیاسی اعراب برای وحدت شد.

در واقع تشکیل اتحادیه عرب را می‌توان زاییده تجدید ناسیونالیسم ملت‌های عربی از یک‌سو و تایید دولت انگلستان در سال 1941 به وسیله آنتونی ایدن، وزیر خارجه وقت انگلیس از سوی‌ دیگر تلقی کرد، به عبارت دیگر در فاصله دو جنگ جهانی، جنبش‌های آزادی‌بخشی در جهان عرب شکل گرفتند که در مرحله اول خواهان استقلال کشورهای عربی بودند و در مرحله دوم خواستار وحدت و تشکیل حکومت واحد عربی بودند.

 به همین دلیل انگلیس در فوریه 1943 موافقت ضمنی خود را با تشکیل چنین اتحادیه‌ای اعلام کرد و سرانجام در نشست اسکندریه در مصر با امضای )موافقتنامه اسکندریه(اتحادیه عرب شکل گرفت.

اهداف شکل‌گیری

آزادی از سلطه بیگانگان و تحقق وحدت عربی مهمترین اهداف تشکیل اتحادیه عرب عنوان شده‌اند.

در سال 1950 یک قرارداد دفاع متقابل شبیه قرارداد دفاعی آتلانتیک شمالی، نیز بین دولت‌های عضو اتحادیه به امضا رسید.

اتحادیه عرب با جود آرمان‌های یاد شده، در عمل چندان موفق نبوده است. از بررسی عملکرد این اتحادیه آشکار می‌شود، این اتحادیه نه تنها نتوانست به وحدت دولت‌های عربی کمکی کند، بلکه در برخی موارد مانع وحدت بین آنها نیز شده که در این‌باره می‌توان به اتحاد کشورهای مصر، سوریه، لیبی و یمن اشاره کرد.


اختلاف‌های شدید موجود بین رژیم‌های حاکم بر اعضای اتحادیه و اهداف و منافع متضادشان در امور داخلی و سیاست خارجی، اتحادیه عرب را به سازمانی ناتوان و ضعیف تبدیل کرده است.

آرمان‌های سیاسی اتحادیه

اتحادیه عرب با این هدف شکل گرفت تا از منافع کشورهای عربی دفاع کند، اما پیش از هر چیز باید تاکید کرد، اتحادیه عرب برای تحقق این هدف طرح سیاسی خاصی داشته که در مقابله و ستیز خلاصه می‌شود.

 اما این طرح از ابتدا موفقیتی درپی نداشته و نتوانسته به اعراب مقابل اسرائیل که در 1948 اعلام وجود کرده، کمکی کند و طرح دفاع مشترک اعضاء نیز که در 1950به تصویب رسید مثمر ثمر واقع نشد.

 چنانچه در قبال وقایع سال‌های 1956 (بحران سوئز)، جنگ 1967 و 1973 اعراب و اسرائیل نیز چندان راهگشا نبود و کاری از پیش نبرد. از لحاظ نظامی نیز اقدامات اتحادیه بسیار ناامید کننده بوده است.

بحران‌های اتحادیه عرب

همچنین این اتحادیه به دلیل بحران‌های شدیدی که دامن‌گیر آن بوده، با مشکلاتی مواجه شده که موجب بروز شکاف‌هایی در آن شده است، مثلا کشورهای عضو این اتحادیه همواره به مصر و همچنین به موضع‌گیری‌های سیاسی متفاوت اردن از اتحادیه، به دیده‌ی تردید نگریسته‌اند.

عراق نیز با اتحادیه به لحاظ عضویت در پیمان بغداد یا مسئله کویت اختلافات عمیقی داشته است. پس از انعقاد پیمان کمپ دیوید که بین کشورهای عرب شکافی عمیق بوجود آورد و مصر را از صف مقدم جبهه کارزار علیه اسرائیل جدا و او را در کنار این رژیم اشغالگر قرار داد.

مقر اتحادیه عرب در 1977 از قاهره به تونس انتقال یافت و کشورهای عرب تصمیم گرفتند، مصر را از اتحادیه اخراج کنند، ولی مجددا از سال 1984-1983 مصر به تدریج با کشورهای عرب روابطش را بهبود بخشید، طوری که مجددا اواخر دهه 1980 به اتحادیه بازگشت و مقر اتحادیه نیز در 31 اکتبر 1990 به قاهره انتقال یافت.


 
موانع همگرایی در اتحادیه عرب

با این‌که زمینه‌های همگرایی در میان اعضا با این موانعی نیز مانع تحکیم و تقویت این همگرایی در میان اعضای اتحادیه شده که مهمترین آن وجود رژیم‌های دیکتاتوری چون عربستان سعودی است، رژیمی که حتی قادر به درک مناسب منافع ملی خود نیست، چه رسد به این که قادر به گذار از مصالح ملی به سوی تصمیمات و منافع مشترک منطقه‌ای باشد.

این درحالی است که باید به این نکته نیز اشاره داشت که جغرافیای سیاسی جهان عرب از ساختار ناهمگونی برخوردار و در بسیاری از کشورهای آن هنوز حکومت مردمی شکل نگرفته‌ و همین موضوع در کنار بیداری اسلامی موجب آغاز و شکل‌گیری موجی از انقلاب‌ها در منطقه شد.

در این میان اتحادیه عرب به جای اتخاذ موضعی قاطع و واحد در قبال این انقلاب‌ها و حمایت از حرکت‌ها و جنبش‌های مردمی به اعتراف بسیاری از صاحبنظران بین المللی به ادات دست آمریکا، رژیم صهیونیستی تبدیل شده است.

 وابستگی به آمریکا و رژیم صهیونیستی

سیاست‌های در پیش‌گرفته شده توسط اتحادیه عرب بیش از هرچیز به جای این‌که از جوشش‌های مردمی حمایت کند، در راستای مقابله با ملت‌های عربی بوده، به گونه‌ای که در قبال اشغال بحرین از سوی سعودی‌های صهیونیست موضعی اتخاذ نکرد.

 اما در همین حال تصمیم به همراهی با آمریکا و هم‌پیمانانش در لیبی گرفت و از آن‌جا که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس منابع مالی این اتحادیه همواره تامین می کنند، حامی رژیم‌های دیکتاتور حاکم بر این کشورها و سیاست‌های آنها بوده است.

به همین دلیل اتحادیه عرب سازمانی فلج و وابسته به غرب و آمریکا است که رژیم آل سعود کاملا بر آن مسلط است؛ اقدامات شتابزده اتحادیه عرب در زمان حمله ناتو به لیبی نشان داد که اتحادیه عرب در زمان حمله به لیبی به ابزاری مطیع در دست ناتو تبدیل شده و با واگذار کردن پرونده لیبی به شورای امنیت خود را مسخره خاص و عام کرده است، چه اگر غیر از این بود، حتما اقدامی در قبال ملت بحرین انجام می‌داد

چرا درحالی‌که قرار بود، اتحادیه عرب نشست دوره‌ای خود را در ماه مارس گذشته در عراق برگزار کند، عربستان و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با برگزاری این نشست در بغداد مخالفت کردند و فرصت رسیدگی به اوضاع حقوق بشر در بحرین را از بین بردند چرا که دولت عراق قصد داشت موضوع مظلومیت ملت بحرین را در نشست مطرح کردند.


اتحادیه عرب و توطئه‌چینی علیه ملت‌های عربی

اتحادیه عرب، علیه ملت‌های عرب توطئه‌چینی می‌کند و واضح‌ترین دلیل این مدعا صدور بیانیه‌هایی در حمایت از رژیم آل خلیفه و توجیه اقدامات این رژیم برای حفظ امنیت خاندان حاکم بر این کشور است و درحالی‌که سازمان‌های بین المللی همانند اتحادیه اروپا، کمیساریای عالی حقوق بشر و دیگر سازمان‌های بین المللی موارد نقض حقوق بشر در این کشور را بررسی کردند.

اتحادیه عرب به هیچ وجه اشاره‌ای به این جنایات نکرد. این سیاست به شکلی آشکار و عیان در قبال انقلاب یمن نیز در پیش گرفته شده و درحالی‌که تاکنون هیچ واکنشی به قتل عام‌های علی عبد الله صالح، دیکتاتور یمن در این کشور اشاره‌ای نکرده است، خود را دل‌نگران و بی‌قرار ناآرامی‌های سوریه نشان می‌دهد و برای بررسی اوضاع جاری در آن نشست‌های فوق العاده و بیانیه‌های متعدد صادر می‌کند که آخرین آن روز گذشته و با درخواست تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه همراه بود.

در واقع تصمیم وزیران خارجه کشورهای عربی درباره سوریه نشانه سلطه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بر این اتحادیه است و در این راستا جاسم بن حمد وزیر خارجه قطر که خدمات شایانی به صهیونیست‌ها کرده، نقش بسزایی در تصمیمات اتحادیه عرب داشته تا خود را به عنوان یک عضو برجسته اتحادیه عرب و تاثیرگذار در تصمیمات آن نشان دهد.

 اتحادیه عرب گرفتار تقابل سازشکارانه با اسرائیل

تحادیه عرب در سال گذشته ضمن پیگیری تقابل سازشکارانه با رژیم اسرائیل همچنان با اختلافات داخلی مخاطره آمیز روبرو بود.

به گزارش مهر؛ اقدامات اتحادیه عرب در سال 1388 نیز مثل سال های گذشته به صدور بیانیه در تقابل با خصومت ورزی رژیم صهیونیستی محدود شد و نشان داد که این اتحادیه هنوز از وجاهت و یا حداقل قدرت اجرایی کافی برای دفاع از حقوق کشورهای عربی برخوردار نیست.

 با این وجود اتحادیه عرب در حل برخی اختلافات اعضای این اتحادیه موفق بود و توانست به این منظور تلاش هایی را انجام دهد و موفقیت هایی نیز حاصل نماید.

چنین به نظر می رسد که یکی از مهمترین دلایل محدود شدن اتحادیه عرب در تقابل با رژیم صهیونیستی به صدور بیانیه، نقش مصر در این اتحادیه باشد چرا که قاهره به عنوان مقر این اتحادیه با تل آویو روابط خوبی دارد و همین دفاع از کیان عربی را برای اعراب سخت کرده است.

 با وجود روابط خوب کشورهای متنفذ عربی مثل مصر با رژیم صهیونیستی، واکنش اتحادیه عرب به تجاوز تل آویو به غزه در سال 88 نیز ادامه یافت و عمرو موسی دبیر کل این اتحادیه خواستار ارجاع گزارش گلدستون درباره جنایات جنگی اسرائیل به شورای امنیت سازمان ملل شد.

روی کار آمدن کابینه جدید در رژیم صهیونیستی به رهبری بنیامین نتانیاهو از احزاب تندرو صهیونیستی نیز از مسائلی بود که با واکنش اتحادیه عرب مواجه شد و دبیر کل این اتحادیه، این کابینه را نیز دنباله رو کابینه های سابق در دشمنی با جهان عرب ارزیابی کرد.

 تجاوزات رژیم صهیونیستی به فلسطین اشغالی به عنوان قسمتی از خاک جهان عرب به تجاوز به غزه محدود نشد و تجاوزات این رژیم به قدس و بیت المقدس باعث برگزاری نشست فوق العاده اتحادیه عرب در 23 آبان سال گذشته شد.

علاوه بر تلاش رژیم صهیونیستی برای تغییر هویت قدس اشغالی از منطقه ای عرب و مسلمان نشین به منطقه ای یهودی نشین که اوج آن ایجاد یک کنیسه جدید در نزدیکی های بیت المقدس بود، موضوع توسعه شهرک های صهیونیستی واکنش اتحادیه عرب را بر انگیخت.

 عمروموسی، اعلام شروع ایجاد شهرک های جدید صهیونیستی توسط نتانیاهو در شرایطی که جوزف بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در این منطقه به سر می برد را شرم آور دانست و طرح سازش عربی را شکست خورده ارزیابی کرد.

اقدامات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان تا حدی شدت یافت که معاون امور فلسطین در اتحادیه عرب، قدس را با خطرناک ترین حمله استعماری تاریخ خود مواجه دانسته و عمرو موسی در دیدار با کاترین اشتون وزیر خارجه اتحادیه اروپا، سکوت این اتحادیه در قبال اقدامات تل آویو را غیرقابل قبول دانست.

اگرچه هنوز طرح صلح عربی برای سازش با رژیم صهیونیستی، کاملا از وجاهت نیافتاده و برخی کشورهای غربگرای عربی خواهان تداوم روند سازش برای حل مسئله خاورمیانه هستند، چنین به نظر می رسد که با گسترش تجاوزات رژیم صهیونیستی دبیر کل اتحادیه عرب از روند کنونی به ستوه آمده است. عمرو موسی در بیانیه ها و مصاحبه های اخیر خود بر پایبند نبودن تل آویو به معاهدات و قطعنامه های چندجانبه و بین المللی تاکید دارد و صلح با اسرائیل را بی فایده اعلام می کند.

پایبند نبودن رژیم صهیونیستی به معاهدات بین المللی بویژه ان پی تی در دیدار هیئت سفرای کشورهای عربی عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس نیز مطرح شد و کشورهای عربی با اشاره به صدور قطعنامه ای درباره خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای در سال 87 در آژانس، خواستار فشار بر تل آویو در پیوستن به ان پی تی شدند.

با همه وابستگی های کشورهای متنفذ عربی به غرب، اتحادیه عرب، حکم دادگاه بین المللی لاهه علیه عمر البشیر رئیس جمهوری سودان را غیرقابل قبول دانست و وزیران خارجه کشورهای عربی در دوحه قطر این حکم را تحت تاثیر القائات سیاسی ارزیابی و رد کردند. همچنین دبیر کل اتحادیه عرب در حمایت از سوریه خواستار برداشته شدن تحریم ها از این کشور شده و تحریم ها را ناکارآمد ارزیابی کرد.

 تلاش برای کاهش اختلافات داخلی

علاوه به چالش هایی که اتحادیه عرب با غرب و رژیم صهیونیستی در سال گذشته داشت، این اتحادیه با چالش های درونی نیز مواجه بود که از جمله آنها می توان به چالش موجود بین دولت عراق و سوریه اشاره کرد. بغداد، دمشق را به ارتباط با بعثی ها و گروه های تروریست متهم می کند و این موضوع عامل تیرگی روابط دو طرف شده است.

 اتحادیه عرب برای ایجاد دوستی بین دو کشور عرب عراق و سوریه تلاش هایی را انجام داد که از جمله آنها برگزاری نشستی در قاهره و سپس نشستی در استانبول ترکیه و بعد هم نشستی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بود که در همه این نشست ها که با نظارت آنکارا و اتحادیه عرب انجام شد بر از سرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشت سفرا تاکید شد.

چنین به نظر می رسد که اتحادیه عرب باوجود تنگ نظری های موجود در حال توجه بیشتر به عراق جدید است و برگزاری نشست همسایگان عراق در قاهره بیانگر توجه خاص به بغداد بعد از صدام می باشد.

 همچنین با توجه به برگزاری نشست سران عرب در سرت لیبی، رایزنی ها حاکی از برگزاری نشست بعدی سران عرب در سال 2011 در بغداد است.

اختلافات داخلی عربی تنها به سوریه و عراق محدود نمی شود و عمرو موسی در شانزدهمین کنفرانس اتحادیه پارلمان های عربی در قاهره، روابط داخلی اعراب را مخاطره آمیز دانست.

اتهامات مصر علیه حزب الله لبنان منجر به سفر دبیر کل اتحادیه عرب به بیروت برای حل این موضوع شد ومقامات ارشد لبنان به خاطر نقش طرابلس در ربوده شدن امام موسی صدر رهبر معنوی مردم جنوب این کشور و برخی اختلافات دیگر در نشست اخیر سران عرب در لیبی شرکت نکردند.

مقامات ارشد عراق نیز در نشست سران عرب در لیبی شرکت نکردند و از دیدار معمر قذافی رهبر لیبی با بعثی های دوران صدام انتقاد نمودند. مذاکرات گروه های فلسطینی در قاهره نیز همچنان بی نتیجه بود و اختلافات کشورهای عربی حتی به عرصه فوتبال نیز رسید. بازی فوتبال بین مصر و الجزایر حتی به درگیری و در نهایت قهر دیپلماتیک دو کشور انجامید.

 دوستی با ایران و ترکیه

موضع اتحادیه عرب در خصوص ایران، ترکیه و بسیاری از کشورهای مسلمان غیر عرب نیز در سال گذشته با تاکید بر مذاکره برای حل اختلافات همراه بود.

 اگرچه هنوز بین اتحادیه عرب و ایران در خصوص مسائلی اختلافاتی است و این اتحادیه به ادعاهای غیرواقعی امارات متحده عربی دامن می زند اما عمرو موسی دبیر کل اتحادیه عرب همچنان بر حل تمامی مسائل مرتبط با ایران از راه حل گفتگو تاکید دارد و اسرائیل را دشمن اصلی مردم منطقه معرفی می کند.

از سوی دیگر، ایران با حمایت قاطعی که ترکیه از مردم مظلوم غزه در جنگ 22 روزه داشت این کشور نیز از جایگاه خاصی در جامعه عربی برخوردار شده است و دومین نشست وزارتی مجمع همکاری عربی-ترکی در دمشق با تاکید بر گسترش روابط در سال 88 برگزار شد.

تدوین چشم انداز هسته ای جامعه عرب

اتحادیه عرب و کشورهای عربی در سال گذشته، گام های جدیدی را برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای برداشتند و این اتحادیه در نشست سه روزه تدوین طرح اجرایی راهبرد کشورهای عربی برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای در فروردین ماه بر دستیابی به این هدف تا سال 2020 تاکید کرد.

امارات متحده عربی از جمله کشورهای عربی است که به سرعت در حال هسته ای شدن است و در سال گذشته ان پی تی را امضا کرد. سوریه، مصر، عربستان و دیگر کشورهای عربی نیز در حال رایزنی با کشورهای دارای فناوری های هسته ای برای ازسرگیری یا شروع فعالیت های اتمی صلح آمیز هستند.

گسترش فقر و آوارگی در جهان عرب

علیرغم برخورداری کشورهای عضو اتحادیه عرب از منابع انرژی و وجود سرمایه های فراوان، آمارها حاکی از گسترش فقر و مهاجرت در جامعه اعراب است. بنا به آمارهای منتشر شده، 40 درصد از آوارگان جهان عرب بوده و 140 میلیون نفر عرب زیر خط فقر زندگی می کنند.این در حالی است که آمارها حاکی از وجود فقری بالای 80 درصدی در فلسطین اشغالی است و اعراب ساکن غزه از اولین نیازهای حیاتی محروم هستند. آنچه محاصره غزه را برای مردم این منطقه دردناک تر کرده است، همکاری مصر به عنوان رهبر جریان عربی در منطقه با رژیم صهیونیستی در تداوم محاصره است. ایجاد دیوار فولادی در مرز رفح به عنوان مرز حیات مردم غزه توسط قاهره با همکاری تل آویو و آمریکا و فرانسه از دیگر خیانت های دولت حسنی مبارک علیه جامعه عربی است که با سکوت اتحادیه عرب مواجه شد.

اتحادیه عرب به زودی منحل خواهد شد چند وقت پیش، نشست اخیر اتحادیه عرب در قاهره، پایتخت مصر برگزار شد تا نمایندگان کشورهای عربی عضو این اتحادیه که به تازگی کمیته‌ای با نام (کمیته حل بحران سوریه)تشکیل داده اند راهی بیابند تا بتوانند حکومت سوریه را بیش از پیش زیر فشار قرار دهند.

به گزارش صفحه عربی تابناک نشست اتحادیه عرب در حالی برگزار شد که پیش از آن نیز نمایندگان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، گرد هم آمدند و تصمیماتی علیه سوریه گرفتند.

بنا به تصمیم گرفته شده در نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ـ که به ریاست شاهزاده (سعود الفیصل) وزیر امور خارجه عربستان سعودی برگزار شد ـ مقرر شد تلاش شود پرونده سوریه، یک بار دیگر به شورای امنیت سازمان ملل متحد برود تا قطعنامه‌ای علیه حکومت سوریه صادر شود.

این گزارش می‌افزاید، سران جهان عرب به جای اینکه در نشست خود به فکر موضعی جدی علیه رژیم صهیونیستی و دفاع از مسجد‌الاقصی باشند، می‌کوشند راهی برای افزایش بحران سوریه بیابند و کشورهای غربی را راضی کنند که مانند حمله به عراق در سال 2003، به سوریه نیز لشکرکشی کنند.

در همین راستا، گفته می‌شود در نشست اخیر اتحادیه عرب، مشاجره لفظی میان شاهزاده (حمد بن جاسم)، نخست وزیر قطر از یک سو با (مراد مدلسی)، وزیر امور خارجه الجزایر و (عدنان منصور) وزیر خارجه لبنان از سوی دیگر رخ داد.

بر پایه اطلاعات منتشره درباره این مشاجره، گفته می‌شود وزیر خارجه الجزایر با خشم خطاب به نخست وزیر قطر ـ که ریاست کنونی اتحادیه عرب را بر عهده دارد ـ گفت: شما با این کارهای بد و منفی خود، اتحادیه عرب را نابود خواهید کرد و موجب انحلال آن می‌شوید. ما با اقدامات و موضع گیری‌های شما مخالفیم.

گفته می‌شود، در همین هنگام وزیر خارجه مصر نیز زبان گشود و گفت: ملت سوریه باید خودشان سرنوشت خود را برگزینند و برای آینده خود و کشورشان تصمیم بگیرند.

گفتنی است، شاهزاده (حمد بن جاسم)، نخست وزیر قطر در این نشست خواسته بود که کشورهای عربی مخالفین حکومت سوریه که به تازگی در استانبول ترکیه کنفرانسی برگزار کردند به رسمیت بشناسند.

ناگفته نماند که این نشست اتحادیه عرب و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در حالی برگزار شد که رژیم صهیونیستی، اکنون اجرای طرح در نزدیکی مسجد الاقصی را آغاز کرده که بنا بر پیش بینی کارشناسان، در آینده‌ این مکان مقدس که قبله نخست مسلمانان جهان به شمار می‌رود به شدت آسیب خواهد دید.

/ 0 نظر / 8 بازدید