شعبان المعظم

شعبان ماه من است پس در این ماه براى جلب محبت پیغمبر خود و براى تقرّب بهسوى پروردگار خود روزه بدارید. به حقّ آن خدایى که جان علىّ بن الحسین به دست قدرتاوست سوگند یاد مى‌کنم که از پدرم حسین بن على (ع) شنیدم که فرمود شنیدماز امیرالمؤمنین (ع) که هر که روزه بگیرد در ماه شعبان براى جلب محبّتپیغمبر خدا و تقرّب به سوى خدا؛ خداوند او را دوست می‌دارد و در روز قیامت کرامتخود را نصیب او می‌گرداند و بهشت را براى او واجب می‌کند. )

شیخ از صفوان جمال روایت کرده که گفت :

(حضرت صادق (ع) به منفرمود کسانى را که در اطراف تو هستند را بر روزه گرفتن در ماه شعبان ترغیب کن. گفتمفدایت شوم مگر در فضیلت آن چیزى هست؟ فرمود: بله همانا که رسول خدا (ص) هر گاه هلال ماه شعبان را مى‌دید به مُنادیى امر مى‌فرمود که در مدینه ندامى‌کرد: اى اهل مدینه من رسولم از جانب رسول خدا (ص) به سوى شما.

ایشان مى‌فرماید آگاه باشیدهمانا شعبان ماه من است پس خدا رحمت کند کسى را که یارى کند مرا بر ماه من یعنىروزه در آن ماه روزه بگیرد. )

سپس از حضرت صادق (ع)و ایشان ازامیرالمؤمنین (ع) نقل کرد که مى‌فرمود:

(از زمانى که شنیدم منادى رسولخدا (ص) ندا کرد در ماه شعبان، ترک نشد از من روزه شعبان و ترکنخواهد شد از من تا مدتى که حیات دارم ان شاء الله تعالى.

سپس مى‌فرمود که روزه دو ماهشعبان و رمضان توبه و مغفرت از خدا است. )

موقعیت تاریخی

شعبان المعظم ، هشتمین ماه تاریخ هجری قمری است ، که پس از ماه رجب و پیش از ماه مبارک رمضان قرار گرفته است .

همان گونه که در ماه رجب بیان کرده ایم سه ماه رجب ، شعبان و رمضان از ماه های برتر و ممتاز سال و فصل عبادت و بندگی انسان ها در درگاه خداوند متعال می باشد .

ماه شعبان در نزد همه مسلمانان ، به ویژه نزد شیعیان بخاطر وقوع برخی از وقایع مهم تاریخی ، از جمله میلاد امام حسین (ع) و میلاد امام زمان (ع) و تعدادی از فرزندان امامان معصوم (ع) جایگاه ویژه ای پیدا کرده است .

 موقعیت عبادی

 از جهت عبادی نیز این ماه ، ماه شریف و بافضیلتی است. پیامبراکرم(ص) و امامان معصوم(ع) و بزرگان و پیشوایان مذهبی برای این ماه عزیز، احترام و اعتبار ویژه ای قائل بودند و آن را ماه ممتاز خدا می دانستند و روح و روان خویش را در این ماه، سرمست از قرب الهی و نشئه توحیدی می نمودند.

برای أعمال عبادی این ماه ، اطلاعات ذی قیمتی در منابع روایی ما واردشده و خواندن آن ها انسان مسلمان را به حرکت و جدیت در طاعات و عبادات وا می دارد.

 اعمال مشترکه ماه شعبان

1- مناجات شعبانیه ، مناجاتمعروفى است و اهلش به خاطر آن با ماه شعبان ماءنوس شده و به همین جهت منتظر و مشتاقاین ماه هستند. سزاوار است که این مناجات در تمام ماه خوانده شود.

2-  از اعمال مهم در این ماه ،روزه است ؛ به اندازه اى که با حال انسان مناسب باشد. امام صادق (ع)  فرمود:

(کسى که روز اول ماه را روزه بگیرد، حتما وارد بهشت مى شود و کسى که دو روز را روزه بگیرد،خداوند در هر شب و روزى (به چشم رحمت ) به او مى نگرد و در بهشت نیز به این نگاهادامه مى دهد؛ کسى که سه روز روزه بگیرد، با خداوند در عرش و بهشت او دیدار مىکند)

همچنین روایت شده که در هر روز پنجشنبه ماه شعبانآسمان‌ها را زینت مى‌کنند. پس ملائکه عرض مى‌کنند خداوندا بیامرز روزه‌داران اینروز را و دعاى ایشان را مستجاب گردان و در روایت نبوى آمده است که هر که روز دوشنبهو پنجشنبه شعبان را روزه بگیرد حقّ‌تعالى بیست حاجت از حوائج دنیا و بیست حاجت ازحاجت‌هاى آخرت او را برآورد.

3- در هر روز از شعباندر هنگام ظهر و در شب نیمه آن صلوات هر روز شعبان که از امام سجاد (ع)روایت شده، خوانده شود که به شرح ذیل است :

(اَللّهُمََّ صَلِّ عَلىمُحَمَّدٍ و َآلِ مُحَمَّدٍ شَجَرَةِ النُّبُوَّةِ وَ مَوْضِعِ الرِّسالَةِ وَمُخْتَلَفِ الْمَلاَّئِکَةِ وَ مَعْدِنِ الْعِلْمِ وَ اَهْلِ بَیْتِ الْوَحْىِ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ و َآلِ مُحَمَّدٍ الْفُلْکِ الْجارِیَةِ فِىاللُّجَجِ الْغامِرَةِ یَامَنُ مَنْ رَکِبَها وَ یَغْرَقُ مَنْ تَرَکَهَاالْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ وَالْمُتَاَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ وَاللاّزِمُ لَهُمْلاحِقٌ.

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍوَ آلِ مُحَمَّدٍ الْکَهْفِ الْحَصینِ وَ غِیاثِ الْمُضْطَرِّ الْمُسْتَکینِ وَمَلْجَاءِ الْهارِبینَ وَ عِصْمَةِ الْمُعْتَصِمینَ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلىمُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ صَلوةً کَثیرَةً تَکُونُ لَهُمْ رِضاً وَ لِحَقِّمُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اَداَّءً وَ قَضاَّءً بِحَوْلٍ مِنْکَ وَ قُوَّةٍ یارَبَّ الْعالَمینَ.

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍوَ آلِ مُحَمَّدٍ الطَّیِّبینَ الاْبْرارِ الاْخْیارِ الَّذینَ اَوْجَبْتَحُقُوقَهُمْ وَ فَرَضْتَ طاعَتَهُمْ وَ وِلایَتَهُمْ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلىمُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَاعْمُرْ قَلْبى بِطاعَتِکَ وَلا تُخْزِنىبِمَعْصِیَتِکَ وَارْزُقْنى مُواساةَ مَنْ قَتَّرْتَ عَلَیْهِ مِنْ رِزْقِکَ بِماوَسَّعْتَ عَلَىَّ مِنْ فَضْلِکَ وَ نَشَرْتَ عَلَىَّ مِنْ عَدْلِکَ وَاَحْیَیْتَنى تَحْتَ ظِلِّکَ وَ هذا شَهْرُ نَبِیِّکَ سَیِّدِ رُسُلِکَ شَعْبانُالَّذى حَفَفْتَهُ مِنْکَ بِالرَّحْمَةِ وَالرِّضْوانِ الَّذى کانَ رَسُولُ اللهِصَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه وَ سَلَّمَ یَدْاَبُ فى صِیامِهِ وَ قِیامِهِ فىلَیالیهِ وَ اَیّامِهِ بُخُوعاً لَکَ فى اِکْرامِهِ وَاِعْظامِهِ اِلى مَحَلِّحِمامِهِ.

اَللّهُمَّ فَاَعِنّا عَلَىالاِْسْتِنانِ بِسُنَّتِهِ فیهِ وَ نَیْلِ الشَّفاعَةِ لَدَیْهِ اَللّهُمَّوَاجْعَلْهُ لى شَفیعاً مُشَفَّعاً وَ طَریقاً اِلَیْکَ مَهیَعاً وَاجْعَلْنى لَهُمُتَّبِعاً حَتّى اَلْقاکَ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَنّى راضِیاً وَ عَنْ ذُنُوبىغاضِیاً قَدْ اَوْجَبْتَ لى مِنْکَ الرَّحْمَةَ وَالرِّضْوانَ وَ اَنْزَلْتَنى دارَالْقَرارِ وَ مَحَلَّ الاْخْیارِ .)

4- هر روز هفتاد مرتبهذکراَسْتَغْفِرُاللهَ وَ اَسْئَلُهُالتَّوْبَةَگفته شود و همچنین در این ماهصلواتبسیار فرستاده شود .

5-از اعمال مهم این ماه ، عملکردن به روایت امیرالمؤ منین (ع ) است که فرمودند:

(در هر پنجشنبه از ماه شعبان ، آسمانها زینت شده و آنگاه فرشتگان عرض مى کنند: خداى ما! روزهداران شعبان را ببخش و بیامرز و دعایشان را اجابت فرما)

بنابراین کسى که دو رکعت نماز بهجا آورد که در هر رکعت سوره فاتحه را یک بار و توحید را صد بار بخواند و بعد ازسلام دادن ، صد بار نیز صلوات بفرستد، خداوند تمام خواسته هاى دینى و دنیایى او رابرآورده مى فرماید و کسى که یک روز از آن را روزه بگیرد، خداوند بدن او را بر آتشحرام مى کند.

6-هر روز هفتاد مرتبه ذکر  اَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّالْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِگفته شود. و در بعضى روایات الْحَىُّالْقَیُّومُ پیش از الرَّحْمنُ الرَّحیمُ است و عمل به هر دو خوبست و از روایاتاستفاده مى‌شود که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است و هر کس هر روز دراین ماه هفتاد مرتبه استغفار کند مثل آن است که هفتاد هزار مرتبه در ماه‌هاى دیگراستغفار کند.

7-  صدقه دادندراین ماه اگرچه به اندازهنصف دانه خرمایىباشد،خوب است و خداوند بدن صدقه دهنده را بر آتش جهنم حرام می‌کند.

از حضرت صادق (ع) نقل شده است که:

( آن حضرت درباب فضیلت روزه رجب فرمود چرا غافلید از روزه شعبان؟ راوى عرض کرد یابن رسول اللهچه ثوابی دارد کسى که یک روز از شعبان را روزه بگیرد؟

حضرت فرمود به خدا قسم بهشت ثواباوست.

عرض کرد یابن رسول الله بهترین اعمال در این ماهچیست؟ فرمود: صدقه دادن و استغفار . هر کس  در ماه شعبان صدقهدهد، خداوند آن صدقه را رشد دهد همچنان که یکى از شما شتر تازه متولد شده‌ای راتربیت مى‌کند تا آن که در روز قیامت به صدقه دهنده برسد در حالتى که به اندازه کوهاُحُد شده باشد. )

8-در کل این ماه هزار بار ذکر  لا اِلهَ اِلا اللهُ وَلا نَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُالدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ  را که ثواب بسیار دارد؛ گفتهشود.

از جمله آن که عبادت هزار ساله در نامه عملش نوشتهشود.

 فهرست وقایع ماه شعبان

 روز دوّم ماه شعبان

1- آغاز وجوب روزه

در این روز در سال دوم هجری روزۀ ماه مبارک رمضان واجب شد.

2-مرگ معتز عباسی لعنت الله علیه

در این روز در سال 255 هجری معتز بالله به درک واصل شد. نام او زبیر یا محمد بود که بعد از پسر عمویش مستعین به خلافت رسید. از بزرگترین جرائم او این بود که امام هادی (ع) را به شهادت رساند؛ و چون ترس داشت که مؤید بر ضد او قیام کند او را در لحاف مسموم پیچید و دو طرف آن را بست تا در 23 رجب مرد .

او پیوسته سرکردگان اتراک را می کشت تا در روز مبعث سال 255 هجری عده ای به سرکردگی صالح بن وصیف دور معتز را گرفتند و توبیخ وسرزنش کردند و از او مطالبۀ اموال کردند و او را از حجره بیرون کشیدند و در آفتاب گرم بپای داشتند که از شدت گرما تکیه بر یک پا می کرد و او را پیوسته می زدند تا اینکه در 27 رجب خود را از خلافت خلع کرد .سپس سه روز به او آب و غذا ندادند تا مرد ؛ و به قولی دیگر او را آب جوش تنقیه کردند. بعضی گفته اند :

(او را پنج روز در گرمابه بدون آب و غذا حبس کردند و روز آخر آب نمک یا آ ب برفی به او دادند و به این سبب کشته شد. )


روز سوّم ماه شعبان

1- ولادت امام حسین(ع)

در این روز در سال 4 هجری آقای شهیدان و سرور و سالار شیعیان و دلباختگان ، اشک هر مؤمن ، امام زاهد و عابد ، شهید غریب ، عطشان نینوا حضرت اباعبدالله الحسین الشهید (ع) عالم را به نور خود منور فرمود .

اقوال دیگر در ولادت آن حضرت پنجم شعبان و سی ام ربیع الاول  و دوازدهم رجب است.

القاب امام حسین (ع)

نام مبارک آن حضرت در تورات شبیر و در انجیل طاب است 
پدرشان مولانا و مقتدانا امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع) و مادرشان حضرت ولیَّة الله و حَبیبَتهُ خاتون دو سرا صدیقه کبری فاطمه زهرا (ع) است .

کنیۀ آن حضرت ابوعبدالله و کنیۀ خاص آن حضرت ابوعلی است 
القاب حضرت الشهید ، السعید ، السبط الثانی ، الامام الثالث ، الرشید ، الطیب ، الوفی ، السید ، الزکی ، المبارک ، تابع لمرضات الله است
پیامبر (ص) در ولادت امام حسین (ع)
هنگامی که خبر ولادت آن حضرت به پیامبر (ص) رسید ، به خانۀ امیرالمؤمنین (ع) امدند و به اسماء فرمودند تا مولود را بیاورند. اسماء حضرت را در پارچه ای سفید پیچید و خدمت رسول الله اکرم (ص) آورد. پیامبر(ص)در گوش راست آن حضرت اذان و در گوش چپ اقامه فرمودند.

روز اول یا هفتم ولادت امین وحی الهی جبرئیل فرود آمد و عرض کرد :

(سلام خداوند بر تو باد ای پیامبر ، این نوزاد را به نام پسر کوچک هارون شبیر نام بگذار ، که به عربی حسین گفته می شود . چون علی (ع) برای شما بسان هارون برای موسی بن عمران است . جز آنکه شما خاتم پیامبرانی)

به این ترتیب نام پر عظمت  حسین  از جانب پروردگار برای دومین فرزند فاطمه علیها السلام انتخاب شد. در این روز ملائکه آسمانها برای عرض تهنیت به مناسبت این ولادت خدمت پیامبر (ص) رسیدند و از خاک قبر آن بزرگوار برای پیامبر (ص) آوردند و به آن حضرت تعزیت نیز گفتند.

یکی از معجزات روز ولادت آن حضرت این بود که فطرس ملک یا دردائیل پناه به آن امام مظلوم برد و خداوند او را بخشید و او را به مقام قبلی اش باز گردانید .

دوران زندگی امام حسین (ع)

 آن حضرت شش سال و چند ماه با جد گرامی خود رسول اکرم (ص) بود . مدت سی سال با پدر بزرگوار خود مولای متقیان امیر مؤمنان (ع) زندگی کرد ، و در جمل ، صفین و نهروان شرکت داشت .

در دوران زمامداری غاصبانۀ عمر ، امام حسین (ع) در سن ده سالگی وارد مسجد شد و خلیفه دوم را بر منبر پیامبر (ص)مشاهده کرد که سخن می گفت . از منبر بالا رفت و فریاد زد :

(از منبر پدرم فرود آی)

بعد از شهادت امیرالمؤمنین (ع) همراه و شریک رنجهای امام حسن (ع) بود ، و شاهد بود که معاویه و دیگر منافقین و کافران چگونه دهان آلودۀ خود را به بد گویی پدر بزرگوارش امیرالمؤمنین و برادرش امام حسن (ع) می گشایند.

پس از آنکه امام مجتبی (ع) را مظلومانه شهید کردند ؛ امامت به آن وجود سراپا جود رسید ، و بعد از مصائب و اذیتها و زخم زبانها ، در روز عاشورا آن حضرت را به شهادت رسانیدند.

در این روز توقیع مبارک از ناحیۀ امام زمان (ع) در رابطه با ولادت امام حسین (ع) به قاسم بن علاء همدانی صادر شد .


2- ورود امام حسین (ع)به مکه

در شب جمعه سوم شعبان سال 60 هجری امام حسین (ع) وارد مکه شدند و تا ذی الحجه در آنجا اقامت داشتند.


روز چهارم ماه شعبان

1- ولادت حضرت عباس (ع)

در این روز سال 62 هجری علمدار کربلا سقای نینوا حضرت قمر منیر بنی هاشم ابوالفضل العباس (ع) به دنیا آمد.

نام مشهور آن حضرت عباس (ع) است . به آن حضرت ابوالفضل ، ابوالقربة ، قمر بنی هاشم ، باب الحوائج ، عبد صالح و سقا می گویند.

پدرشان حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع) و مادرشان حضرت ام البنین فاطمه (ع) دختر حزام کلابیه است .

آن حضرت خوش سیما و زیبارو بود و به همین جهت به ماه بنی هاشم ملقب شد . قامتی بلند و بازوهایی قوی داشت و بر اسب که می نشست و پا در رکاب می نمود زانوی آن حضرت تا گردن اسب می رسید. مظهر جلال و جبروت حضرت کردگار بود ، و در شجاعت و صفات بعد از امام حسن و امام حسین (ع) سر آمد اولاد امیرالمؤمنین (ع) بود. آن حضرت سپهسالار و علمدار مظلوم کربلا بود.

روز پنجم ماه شعبان

1- ولادت امام زین العابدین (ع)

در این روز در سال 38 هجری در زمان امیرالمؤمنین (ع) آقا و مولایمان حضرت سیدالساجدین زین العابدین علی بن الحسین (ع) به دنیا آمد
آن حضرت در روز شنبه در منزل حضرت زهرا (ع) به دنیا آمد .

نام آن حضرت  علی  است و مشهورترین لقب مبارکش زین العابدین و سجاد است .
پدرشان سرور شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) ، و مادرشان حضرت شهربانو است .

امام سجاد (ع) دو سال از عمر با برکتش را با جدش امیرالمؤمنین بود ، و بقیه عمر شریفش همراه عموی مکرم و مظلومش امام مجتبی (ع) و پدر والامقامش امام حسین (ع) سپری شد . در واقعۀ جانسوز کربلا شاهد شهادت پدر ، برادر ، عمو و بستگان و اصحاب (ع) بود ، همراه با عمه اش زینب کبری (ع) و دیگر اسرا به کوفه و شام رفتند . در کوفه و شام جسارتها به آن حضرت و اهل بیت (ع) نمودند ، ولی با خطبه هایی نورانی از امامت و عصمت اهل بیت (ع) دفاع فرمود. در کاخ یزید در حالیکه با چند تن دیگر از خاندان امامت به یک ریسمان بسته شده بودند ، رو به یزید کرده فرمودند:

(ما ظنُّک برسول الله لورآنا موثَّقین فی الحبال --ای یزید ، چه گمان به پیامبر می بری اگر آن حضرت ما را این چنین در بند ببیند؟ )

در ولادت آن حضرت اقوال دیگری به این ترتیب وجود دارد :

8 ربیع الاول ، 15 جمادی الاولی
، 15 جمادی الاخر ، 5 رجب ، 11 رجب ، 7 شعبان ، 9 شعبان ، 15 شعبان ، 5 رمضان . در روز ولادت هم اختلاف است که یکشنبه بوده یا سه شنبه یا پنجشنبه یا جمعه ؟در سال ولادت هم اختلاف است که 36 یا 37 یا 38 هجری بوده است .


روز نهم ماه شعبان

1- عقیقه برای امام حسین (ع)

در این روز که هفتمین روز ولادت امام حسین (ع) است ، حضرت رسول (ص) گوسفندی را برای فرزندش به عنوان عقیقه قربانی کرد. سپس سر آن حضرت را تراشید و هم وزن موی سر او نقره صدقه داد.


روز دهم ماه شعبان

1- توقیع امام زمان (ع) برای شیعیان

در این روز ابو جعفر سَمُری شش روز قبل از رحلتش ، توقیعی از ناحیه مقدسه حضرت صاحب الامر (ع) برای شیعیان آورد.


روز یازدهم ماه شعبان

1- ولادت حضرت علی اکبر (ع)

در سال 33 هجری شبیه ترین مردم به خاتم الانبیاء (ص)حضرت علی اکبر (ع) به دنیا آمد . نام آن حضرت  علی پدرشان حضرت سید الشهداء(ع)، مادرشان لیلی بنت مُرة ثفقی است .

کنیۀ آن حضرت طبق فرمایش حضرت صادق (ع) ابا الحسن است .
روایت بزنطی هم دلالت دارد که آن حضرت ازدواج کرده بودند. در زیارت وارده از حضرت صادق علیه السلام هم می خوانیم :

( صَلَّی اللهُ عَلَیکَ وَ عَلی عِترَتِکَ وَ اهلِ بَیتِکَ وَ آبائِکَ وَ أبنائِکَ و اُمَّهاتِکَ الأّخیارِ الَّذینَ أذهَبَ اللهُ عَنهُم الرَّجس وَ طَهَّرَ هُم تَطهیراً )

 ولفظ أبناء در زیارت دلالت بر این دارد که آن حضرت حتی بیشتر از دو فرزند داشته است .
در واقعه کربلا نزدیک 27 سال از عمر مبارک آن حضرت گذشته بود.


روز پانزدهم ماه شعبان


1- ولادت حضرت بقیة الله الاعظم (عج)

در سال 255 هجری شب جمعه شب ولادت خاتم الاوصیاء منتقم آل محمد (ص) آخرین امام بر حق و ولی مطلقِ خداوند حضرت بقیة الله حجة بن الحسن الله (عج) واقع شده است .

در این شب آب زمزم زیاد می شود به گونه ای که همه می توانند رؤیت کنند
، ولی اکنون روی آن پوشیده است . در این شب برات آزادی از آتش برای افراد زیادی نوشته می شود ، و آن را  شب برات  و  شب مبارک  و شب رحمت گویند .

از امام باقر و امام صادق (ع) روایت شده که فرمودند :

( وقتی شب نیمه شعبان شود ، منادی از افق اعلی ندا می کند :

ای زائرین قبر حسین بن علی برگردید در حالی که گناهان شما آمرزیده شده و اجر شما با خدای شما و محمد باشد. ولی کسی که استطاعت زیارت قبر امام حسین (ع) را ندارد قبور مطهر ائمه دیگر را زیارت کند ؛ و اگر این هم ممکن نیست با اشاره به طرف قبرشان سلام دهد. )

نام پدرشان حضرت ابو محمد حسن بن علی (ع) ، و نام مادرشان حضرت نرجس (س) است.

ماجرای شب ولادت

امام حسن عسکری (ع) در شب ولادت برای عمه بزرگوار خود جناب حکیمه خاتون علیها السلام پیغام فرستاده فرمودند :

(امشب نزد ما افطار کن که شب نیمه شعبان است و خداوند حجت خود را آشکار می سازد. )


ولادت امام زمان (عج) در شهر سامرا به همگام طلوع فجر نیمۀ شعبان 255 هجری بوده است . بر شانۀ راست آن حضرت نوشته شده بود :

( جاءَ الحَقُّ وَ زَهَقَ الباطِلُ اِنَّ الباطِلَ کانَ زَهُوقاً )

پس از تولد آن بزرگوار را نزد پدر بردند و شروع به سخن فرمود :

( أشهَدُ أن لااِلهَ اِلاَّ اللهُ وَ أشهَدُ أنَّ مُحَمَّداً رَسولُ اللهِ وَ أنّ عَلیّاً أمیرَالمؤمِنینَ وَلیُّ اللهِ  و ائمه معصومین (ع) را یکی بعد از دیگری نام برد تا به وجود شریف خود رسید و برای فرج محبین خود دعا فرمود . )

امام زمان (عج) در آغوش پدر

آنگاه حسب الامر امام عسکری (ع) ، حکمیه خاتون او را نزد مادرش نرجس خاتون برد. حکمیه خاتون می فرماید :

(روز هفتم به خدمت امام حسن (ع) رفتم.

حضرت فرمود :

پسر مرا بیاورید. آن وجود سراپا جود را نزد آن امام بردیم . حضرت زبان در دهان وی گذاشتند و فرمودند :

  پسرم ، سخن بگو .

 دیدم آنچه در روز اول از او شنیده بودم از اقرار به وحدانیت و ثنا بر جد خود پیامبر (ص) و امیرالمؤمنین (ع) و سایر ائمه (ع) تا پدر بزرگوارش دوباره بیان کرد و این آیه را تلاوت فرمود :

/ 0 نظر / 12 بازدید