دشمنان امام زمان ( شیطان)

شیطان به موجود موذی و مضر گفته می‌شود، موجودی که از راه راست بر کنار بوده و در صدد آزار دیگران است، موجودی که سعی می‌کند ایجاد دودستگی نماید، و اختلاف و فساد به راه اندازد، و اینکه به ابلیس هم شیطان اطلاق شده بخاطر فساد و شرارتی است که در او وجود دارد.

شیطان معانی مختلفی دارد، که یکی از مصداقهای روشن آن ابلیس و مصداق دیگر آن انسان‌های مفسد و منحرف کننده‌است.

 

تاریخ

براساس تفسیرهای قرآن و احادیث ٬شیطان یکی از جن‌ها بود که بر اثر پارسایی زیاد به درجه فرشتگان راه یافت و یکی از فرشتگان مقرب خدا شد، اما برای سجده نکردن به آدم او از درگاه الهی رانده شد در این هنگام شیطان از خداوند برای انحراف انسان تقاضای مهلت کرد و خداوند نیز به او تا روز معین مهلت داد

 

حیله های شیطان

براستی که انسان برای راهیابی به سعادت و نجات از شقاوت ابدی راهی سخت در پیش رو دارد. اما دشمن انسان تنها ابلیس و فرزندان او نیست بلکه خواطر نفسانی فیزیکی دیگر از اعداء وجود بشرند.

با این تفاوت که نفس تنها از یک راه وارد می شود و شیطان از راههای مختلف بر انسان غلبه می کند. از یک راه نشد از راه دیگر.

هوای نفسانی بعد از گناهی که انسان مرتکب می شود به وجود می آید. عادت به گناه می کند نفس لوامه تضعیف می شود و وسوسه های شیطانی قبل از گناه وارد شده و معمولا شروع کننده گناه شیطان است.

شیطان کارش را گاهی به صورت تدریجی شروع می کند و اگر از ابتداء جلو پیشروی او گرفته نشود به گامهای بعدی می رسد.

باید این را همیشه به یاد داشت که او قسم یاد کرد که انسان را اغوا کند همه نوع بشر را جز مخلصین که شیطان بر آنان تسلطی ندارد.

چنانچه پیامبر(ص) فرمودند:

(من شیطانم را مسلم و مطیع و منقاد خود کرده ام)

و یا حضرت سلیمان شیاطین را در قصر به کارهای سخت مثل نظافت,غواصی,بنایی و غیره واداشت.

 

 نام های شیطان

به طور کلی می توان شش نام برای شیطان گفت:

اول: شیطان

دوم : ابلیس

 سوم : حارث یا حرث

چهارم : خناس

پنجم : ابامره

 ششم : عزازیل (این نام قبل از طرد شدن و رانده شدن از درگاه احدیت جل و علا متعلق به او بوده است)

 

فرزندان شیطان

فرزندان شیطان که هر یک نامی دارند و هر یک گروه های خود را برای گمراهی نوع بشر هدایت و راهنمایی می کنند به ترتیب زیر هستند.

زوال= برای شرکت در نکاح و آمیزش حرام

قفندر = هر کس چهل روز در خانه اش طنبور نوازد و غیرت را از آن خانه ببرد.

رها =مانع بیدار شدن برای نماز شب.

متکون = به صورتهای مختلف ظاهر می شود برای فریب انسان ها

مذهب =به هر شکلی در می آید جز پیامبران و امامان علیهم السلام.

ولهان = وسواس هنگام وضو برمی انگیزد

اعوذ= صاحب زنا

مبسوط =صاحب دروغ است.

خناس = وعده می دهد و آرزومند می کند و استغفار را از یاد می برد.

و خود ابلیس که اعمال زشت انسان را در نظرش زیبا جلوه می دهد.

 

اندرزهای شیطان

در روایات آمده که شیطان تا زمان حضرت یحیی بن زکریا (ع) بر پیامبران وارد می شده و با آنان سخن می گفته است و بعد از آن نیامد.

بعد از طوفان نوح و نفرین حضرت نوح (ع) که درخواست کرد هیچ دیاری از ستمگران در روی زمین باقی نماند ، شیطان به نزد نوح آمد گفت نوح تو حقی به گردن من داری که در ازای آن حق ترا نصیحتی می کنم ، نوح فرمود به خدا پناه می برم که حقی بر تو داشته باشم. شیطان گفت ، برای مدتی که این مومنین فرزندانی بیاورند من به استراحت می پردازم.

زیرا آنان مخلصین هستند و اکنون همه کفار هم از دنیا رفته اند. نوح (ع)فرمود نصیحتت چیست ؟

شیطان گفت : مرا در سه جا یاد کن و بدان در این سه جا من حتما حضور دارم.

اول : هنگامی که مرد بیگانه ای با زنی بیگانه با هم خلوت کرده اند من سومین آنها هستم.

دوم : هنگام خشم.

سوم : به هنگام قضاوت.

حضرت موسی (ع) به شیطان فرمود:

مرا آگاه کن از گناهی که چون آدمیزاد مرتکب شود بر او مسلط شوی.

شیطان گفت : هنگامی که او از خودش خوشش بیاید و عملش را زیاد شمارد و گناهش در نظرش کوچک افتد.

در داستان هایی که در مورد اغوای شیطان و یاران او آمده است می بینیم که شیطان به هیچ عنوان از هلاکت انسان دست نمی کشد و خیلی مواقع بزرگان عابدی مانند برصیصای عابد که از راه شهوت و زن او را گمراه کرد.

 قارون عابد بنی اسرائیل که او را از راه توجه به دنیا و جمع مال گمراه نمود و سامری که از راه شهرت و توجه مردم به خود ، به ضلالت کشاند.

 و یا عابد بنی اسراییل از راه توبه و تقرب بیشتر به حق تعالی او را از راه حق منحرف کرد همه نمایانگر این مطلب است که همیشه شیطان ها راههایی را انتخاب می کنند که ضعف انسان در آن است.

 

 کارهای شیطان

وسوسه

زینت دادن گناه

دزدی ایمان و خراب کردن عمل

نزغ و فسادانگیزی

وعده دادن به انسان

مشارکت در اموال و اولاد

 نجوای شیطان که حواس انسان را به سوی خود جلب می کند

امر به فحشاء و منکر

دشمنی بین مردم با قمار و شراب

 هجوم در وقت احتضار

 

 دام های شیطان

شهوات نفسانی - لذات دنیوی - عبادت، هواپرستی - زنان (جنسیت و جذابیت های زن ؛ نه خود وجود زن) - دام برای قضا کردن نماز - لذیذ نشان دادن خواب تا نماز فوت شود – تفرقه

 

 گام های شیطان

گام اول : معاشرت و دوستی با آلودگان

گام دوم : شرکت در مجالس آنان

گام سوم : فکر گناه

گام چهارم : ارتکاب مصادیق مشکوک و شبهات

گام پنجم : انجام گناهان کوچک

گام ششم : مراحل ارتکاب کبائر و...

می بینیم که شیطان گام به گام و مرحله به مرحله پیش می آید تا جایی که به قول حضرت امام محمد باقر علیه السلام هیچ نقطه سفیدی در لوح دل انسان باقی نماند.

 

 راه های مبارزه

نماز و صبر : ای کسانی که ایمان دارید به وسیله صبر و نماز کمک بجویید.

توبه : مگر کسی که توبه کند و ایمان آورد و عمل صالح به جای آورد پس خدا بدی های آنان را به نیکی تبدیل کند که خداوند آمرزنده مهربان است.

انجام عمل نیک : بدرستی که نیکی ها بدیها را از بین می برد.

ذکر و یاد خدا : (فاذکروانی اذکرکم واشکروالی ولاتکفرون).

توسلات : که چه کسی می تواند دستگیر انسان شود جز همان هایی که خداوند برای هدایت بشر و مبارزه با شیطان برایمان فرستاده آن گروه مخلص که شیاطین وجودشان را به تسخیر خود درآورده اند.

تفکر و تعقل : گروه هایی که به دام شیطان افتاده اند همگی کسانی بودند که از قوای ادراکی خویش و عقل خداداد خود استفاده نکرده اند.

در آخر از خدای می خواهیم که ما را از شر هواهای نفسانی و نواجس شیطانی در پناه خود ایمن دارد و دست ما را از توسل به ریسمان محکم ولایت، محبت اهل بیت جدا نکند و همواره ما را به یاد خود و با عنایت حضرتش از زمره ابرار و نیکان قرار داده، عاقبت ما را نیکو گرداند و در گروه صالحان و محبان حضرات معصومین علیهم السلام محشور گرداند

 

دشمنی شیطان با حضرت امام زمان(عج)

از امام صادق (ع) پرسیدند:

(این که خداوند به شیطان فرمود فانک من المنتظرین الی یوم الوقت المعلوم

به تو مهلت داده خواهد شد تا روز معینی. این وقت معلوم چه زمانى خواهد بود؟ )

فرمود:

( آیا پنداشته اى این روز، روز قیامت است؟ خداوند تا روز قیام قائم ما، به شیطان مهلت داده است . وقتى خداوند اوقائم را مبعوث مى کند، حضرت به مسجدکوفه مى رود. در آن هنگام شیطان در حالى که با زانوان خود راه مى رود، به آن جا مى آید ومى گوید:

اى واى بر من از امروز. حضرت مهدى (عج) پیشانى او را مى گیرد وگردنش را مى زند و آن هنگام، روز وقت معلوم است که مهلت شیطان به پایان مى رسد.)

امام صادق (ع) در تفسیر  آیه فوق فرمود:

(ابلیس از خداوند خواست که او را تا روز رستاخیز مهلت دهد، ولى خداوند آن را رد کرد و فرمود: تا روز وقت معلوم، تو از مهلت داده شده ها هستى، چون روز وقت معلوم فرا رسد، ابلیس با تمام پیروانش که از زمان خلقت آدم تا آن روز از او پیروى کرده اند، ظاهر مى شود و آن در آخرین رجعتِ امیر مؤمنان (ع) اتفاق مى افتد.)

 شیطان دشمن ولایت و هدایت است.لذا در روایات آمده است که با هدایت محض یعنی وجود مقدس حضرت امام زمان (عج) نیز مقابله خواهد کرد.

وقتی آن حضرت ظهور نماید،منادی ندا خواهد داد که :

(این بقیة اللّه است از او پیروی کنید.در مقابل این منادی الهی ، شیطان هم بالای سر سفیانی که از دشمنان امام زمان است ندا می دهد که این شخص یعنی سفیانی ،بقیة الله است و مردم را به پیروی او دعوت خواهد کرد و از قدرت شیطانی خود به او هم می دهد .)

و سر انجام امام زمان (عج) موهای پیشانی او را خواهد گرفت و او را به خاک مذلت و خواری خواهد نشاند.

 

 فتنه های شیطان در زمان ظهور امام مهدی (عج)

 پس از آن که نام مقدس حضرت مهدی (عج) از آسمان ندا داده می‌شود، شیطان دست به کار می‌شود و برای گمراهی و ایجاد شک و تردید در مردم، آنها را به سوی شخص دیگری فرا می‌خواند.

زراره از امام صادق (ع) پرسید:

( تعجب می‌کنم که مردم با وجود معجزاتی که از حضرت مهدی (عج) می‌بینند ــ مانند فرورفتن سپاه در بیدا و ندای آسمانی ــ چطور با او می‌جنگند؟)

امام فرمود:

( شیطان آن‌ها را رها نمی‌کند و همان‌گونه که در روز عقبه، خطاب به رسول خدا (ص)ندا داد، اواخر شب در آسمان درباره مردی از بنی‌امیه ندا سر می‌دهد که «همانا فلانی و پیروانش رستگارند. و مردم را به شک می‌اندازد)


امام باقر(ع):

(در پایان روز، ابلیس ملعون ندا می‌دهد که « فلانی مظلوم کشته شد » و به این صورت، مردم را به شک می‌اندازد و آنان را دچار فتنه و آشوب می‌کند)

و این است دشمنی ابلیس با امام زمان (عج) و یارانش که انشا الله وبه زودی به دست مبارک امام زمانمان به درک واصل خواهد شد.

 

/ 0 نظر / 10 بازدید