سازمان های بین المللی( شورای همکاری خلیج فارس)

تاریخچه و سوابق دبیرکل فعلی آن

شورای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که به نام شورای همکاری دولت‌های عرب خلیج فارس شناخته شده است به دلیل برخورداری از جایگاه استراتژیک در خاورمیانه و ثروت های عظیم طبیعی، جبهه‌ ای مهم و با نفوذ در جهان عرب محسوب می‌ شود که تصمیماتش می‌تواند بر روند جریانات مختلف در خاورمیانه تاثیر گذار باشد.

 به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس سفر عبدالرحمن العطیه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس به تهران بهانه‌ای شد تا مطلبی درباره وی، شورای همکاری، اعضا و جایگاه دبیرکل در این شورا نگاشته شود که متن آن در زیر از نظر می‌گذرد.

 شورای همکاری دولت‌های عرب خلیج فارس شورای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که به نام شورای همکاری دولت‌های عرب خلیج (فارس) شناخته شده است به دلیل برخورداری از جایگاه استراتژیک خود در خاورمیانه و ثروت‌های عظیم طبیعی، جبهه‌ ای مهم و با نفوذ در جهان عرب محسوب می‌ شود که تصمیماتش می‌تواند بر روند جریانات مختلف در خاورمیانه تاثیر گذار باشد. در روز 25 می 1981 شورای همکاری خلیج فارس با گردهمایی کشورهای بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به طور رسمی تشکیل شد.

 این شورا در حالی تاسیس شد که همه کشورهای حوزه خلیج فارس در آن حضور نداشتند. به رغم اینکه ایران و عراق در حوزه خلیج فارس قرار دارند اما این دو کشور در شورای همکاری خلیج فارس عضو نمی‌باشند. به گفته مقامات این شورا همچنین موضوع عضویت یمن در شورای همکاری خلیج فارس مورد بحث و بررسی مقامات این شورا قرار دارد و این کشور امیدوار است تا سال 2016 به این شورا بپیوندد.

 مهمترین هدف از تاسیس شورای همکاری خلیج فارس اتحاد، هماهنگی و تقویت هر چه بیشتر روابط میان شش کشور عضو این شورا عنوان شده است. موضوع تاسیس شورایی میان کشورهای حوزه خلیج فارس از سال‌ها‌ی دور مدنظر مقامات منطقه بوده است به گونه ای که در نوامبر سال 1976 به اشاره شاه ایران، سلطان قابوس، اجلاسی از وزرای خارجه 8 کشور برای ایجاد سیستم امنیتی جمعی در مسقط تشکیل داد که نتیجه ای در پی نداشت و علت آن نیز رقابت بین ایران و عراق و عربستان بود به طوری که طرح ایران برای تاسیس یک نیروی چند جانبه، تحت یک فرماندهی منحصر، متعهد به تامین امنیت خارجی و داخلی امضا کنندگان با مخالفت عراق روبرو شد.

 نزدیکی امور تاریخی، فرهنگی و اجتماعی کشورهای عرب باعث شد تا شورای همکاری خلیج فارس با عضویت شش کشور حوزه خلیج فارس تشکیل شود. با تاسیس شورای همکاری خلیج فارس این شورا تصمیم گرفت که نقش بسزایی در منطقه خاورمیانه، یکی از مناطق پرتنش دنیا ایفا کند. بدین وسیله بود که این شورا اندک اندک توانست نقش پررنگ‌ خود را در منطقه و جهان به دست بیاورد و بر جریانات و تحولات منطقه تاثیر بگذارد.

 تحولات سیاسی اواخر دهه 60 و 70 نقش مهمی در روابط بین‌الملل و بویژه روابط در منطقه خلیج فارس گذاشت. تصمیم انگلیس در سال 1968 برای پایان حضور استعمار گونه خود در اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس باعث شد تا در اوایل دهه هفتاد چند کشور کوچک شیخ نشین تاسیس شود. در آن زمان پس از تاسیس این کشورهای شیخ نشین، دو قدرت ایران و عراق نیز در منطقه جلوه می‌کردند.

 همچنین با توجه به اینکه این منطقه سرشار از منابع غنی طبیعی بود و از نظر امنیتی ضربه پذیر بود، کشورهای دیگر به شدت در راستای جذب منافع خود در خاورمیانه گام برداشتند. با توجه به تاسیس شورای همکاری خلیج فارس، کارشناسان سیاسی معتقد بودند که این شورا نقش استراتژیکی در خاورمیانه ایفا می‌کند و حتی می‌تواند بر تحولات این منطقه تاثیر به سزایی داشته باشد. با توجه به تحولات خاورمیانه به نظر می‌رسد که شورای همکاری خلیج فارس قصد دارد نقش مهمی در مناقشات این منطقه ایفا کند.

 با توجه به اینکه هدف اصلی این شورا استحکام روابط میان کشورهای شیخ نشین حوزه خلیج فارس است از این شورا می‌توان به عنوان یک سازمان پر قدرت منطقه ای یاد کرد و با توجه به اینکه روابط تمامی اعضای این شورا با آمریکا نزدیک است شورای همکاری خلیج فارس می‌تواند عامل اهداف شوم آمریکا در خاورمیانه باشد.

 اهداف شورای همکاری خلیج فارس

 1- بررسی تحولات منطقه ای و ارزیابی امور سیاسی در حوزه خلیج فارس و خاورمیانه.

  2- ایجاد قوانین جامع مشترک در زمینه امور اقتصادی، مالی، تجارت، توریسم، قضایی و دولتی میان اعضای شورا.

 3 - تقویت امور علمی و تکنولوژیکی، امور صنعتی، کشاورزی و آبرسانی.

 4 - ایجاد مراکز تحقیقاتی-علمی.

 5 - تشویق همکاری‌ های بخش خصوصی کشورهای عضو با یکدیگر.

 6 - تقویت روابطه هر چه بیشتر میان مردم کشورهای عضو این شورا.

  اعضای این شورا همچنین تصریح کردند که هدف اصلی از تاسیس شورای همکاری خلیج فارس ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه و همچنین تثبیت همکاری‌های هر چه بیشتر میان کشورهای عضو با دیگر کشورهای منطقه است.

 ارگان های شورای همکاری

 سازمان شورای همکاری خلیج فارس شورای همکاری از ارگان های اصلی شورای عالی، شورای وزرا و دبیرکل تشکیل شده است. شورای عالی بالاترین مرجع در شورای همکاری است و شامل سران و رهبران دولت های عضو می شود که ریاست آن، براساس حروف الفبا، اسامی کشورهای عربی عضو و به صورت گردشی می باشد.

 جلسات شورای عالی که به طور منظم سالی بکبار و در محدوده جغرافیایی کشورهای عضو برگزار می شود وظیفه تحقق اهداف شورای همکاری، اصلاح منشور شورا، تصویب مقررات اجرائی داخلی شورا، تصویب بودجه شورا، انتصاب دبیرکل، تنظیم سیاست های عالی تر شورای همکاری و بررسی پیشنهادها، ‌گزارش ها، مطالعات و کارهای مشترکی را که جهت تصویب توسط شورای وزیران به شورای عالی تسلیم شده باشد، دارد.

 این شورا همچنین وظیفه دارد اصول لازم جهت ارتباط با سایر دولت ها و سازمان های بین المللی را پایه ریزی کند. شورای وزیران شامل وزرای خارجه دولت های عضو شورای همکاری با شورای دیگر وزرای کابینه کشورهای عضو می باشد که این شورا هر 3 ماه یکبار تشکیل جلسه می‌دهد.

 ریاست شورا برعهده دولتی است که آخرین جلسه عادی شورای عالی در آن کشور برگزار شده و نشست آن در صورتی معتبر است که دو سوم اعضا حضور داشته باشد.

 از وظایف مهم این شورا طرح سیاست ها، پیشنهادات و پروژه هایی که هدفشان توسعه همکاری و هماهنگی میان دولت های عضو و همچنین تشویق، توسعه و هماهنگی بین دولت های عضو در همه زمینه ها است. قطعنامه های پذیرفته شده، باید برای اظهار نظر بیشتر به شورای وزیران ارجاع گردد تا نظرات جهت اتخاذ تصمیمات مناسب و مقتضی به شورای عالی تسلیم شود.

 تسلیم پیشنهادهای تاثیر گذار در شورای عالی به وزرای مربوطه، تشویق همکاری میان بخش های خصوصی و توسعه همکاری موجود بین اتاق های بازرگانی و صنعتی کشورهای عضو از دیگر وظایف مهم شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس است.

  جایگاه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس

 در سازمان دبیرکل شورا با پیشنهاد شورای وزیران و با تصویب شورای عالی برای یک دوره سه ساله انتخاب می شود. مسئولیت مستقیم امور مربوط به دبیرخانه و پیشرفت و هماهنگی کلیه امور شورا برعهده دبیرکل است.

 مسئولیت تهیه مطالعات مربوط به همکاری و هماهنگی در زمینه های مختلف،‌ پیگیری عملیاتی قطعنامه ها و پیشنهادهای شورای عالی و شورای وزیران برای دولت های عضو، تهیه گزارش ها و مطالعات مورد درخواست شورای عالی و شورای وزیران، تهیه گزارش های دوره ای، تهیه پیش نویس مقرارت و آیین نامه مالی و اداری متناسب به منظور توسعه شورای همکاری و گستردگی مسئولیت ها، تدارک برای جلسات و تهیه دستور جلسه و پیش نویس قطعنامه برای شورای وزیران و جلسه های فوق العاده شورا در مواقع ضروری برعهده دبیرخانه است که زیر نظر دبیرکل شورا اداره می‌شود. همچنین محل دائمی دبیرخانه شورا در ریاض قرار دارد.

 دبیران کل سابق شورای همکاری خلیج فارس

 1-عبدالله بشاره (کویت) از 26 مه 1981 تا آوریل 1993

 2- فهیم بن سلطان القسیمی (امارات) از آوریل 1993 تا آوریل 1996

 3- جمیل بن ابراهیم الحوجیلان (عربستان) آوریل 1996 تا 31 مارس 2002

 4- عبدالرحمان بن حمد العطیه (قطر) از اول آوریل 2002

 

عبدالرحمن العطیه و سابقه سه دوره دبیرکلی شورا

 عبدالرحمان بن حمد العطیه دبیرکل فعلی شورای همکاری خلیج فارس که برای سه دوره متوالی به این سمت انتخاب شده است متولد سال 1950 از کشور قطر است. وی دارای دو پسر و چهار دختر است.

 العطیه فارغ التحصیل دانشگاه میامی فلوریدای آمریکا در رشته علوم سیاسی و جغرافیا در سال 1972 میلادی می باشد. عبدالرحمن چهار ماه پس از کسب مدرک فوق لیسانس خود مشغول به کار در وزارت امور خارجه قطر شد. وی پس از سه سال فعالیت در وزارت خارجه در سال 1974 به عنوان کنسول قطر در ژنو سوئیس برگزیده شد.

 العطیه پس از کنسولگری قطر در ژنو در سال های بعد به ترتیب به عنوان عالی ترین نماینده قطر در سازمان های بین المللی، سازمان ملل در ژنو، سازمان کشاورزی جهانی در رم، سازمان کنفرانس اسلامی در ریاض و سازمان یونسکو فعالیت کرده است.

 وی همچنین در سال های 1981 تا 1992 در کشورهای عربستان، یمن، جیبوتی، فرانسه، قطر و یونان به عنوان سفیر قطر مشغول به کار بوده است. عبدالرحمن العطیه درجه سرهنگی را در سال 1985 از کشور فرانسه گرفته است.

عالی‌ترین درجه نظامی را از کشور ایتالیا در سال 1992 به دست آورده است. جایگاه شوالیه درجه یک کشور فرانسه را در سال 1993 از آن خود کرده است و نشان‌های لیاقت و ملی و بین المللی از کشورهای فیلیپین، اندونزی، آرژانتین و صندوق بین المللی رشد کشاورزی را به دست آورده است.

 العطیه همچنین نماینده قطر در نشست کشورهای عدم تعهد در الجزایر در سال 1973 بود و در سال 1976 در کلمبو و در سال 1979 در هاوانا نمایندگی کشور قطر در نشست‌های کشورهای عدم تعهد را بر عهده داشته است. از سال 1972 تا 2001 نماینده قطر در نشست‌های اتحادیه عرب بوده است. وی پس از فعالیت در پست های مختلف وزارت امور خارجه قطر در سال 1998 به سمت قائم مقامی آن وزارت برگزیده شد.

 العطیه در آوریل سال 2002 به پیشنهاد کشور قطر در شورای وزیران در اجلاس شورای عالی شورای همکاری خلیج فارس که اعضای آن را سران کشورهای عضو در اختیار دارند به عنوان دبیرکل شورا از سوی اعضا برای یک دوره سه ساله انتخاب شد. این شورا همچنین در اجلاس سال 2005 و سال 2008 بار دیگر وی را به عنوان دبیرکل شورای همکاری برگزید.

 اعضای شورای همکاری خلیج فارس

 شش کشور کویت، عمان، عربستان، امارات، قطر و بحرین عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند. براساس آمار پایگاه اینترنتی شورای همکاری خلیج فارس در سال 2006 جمعیت شش کشور عضو شورا بالغ بر 35 میلیون نفر بوده و مساحت این منطقه نیز 2 میلیون و 670 هزار متر مربع می باشد. تولید ناخالص داخلی 714 میلیارد دلار و صادرات آن 116 میلیارد دلار و واردات آن 166 میلیارد دلار و درآمد سرانه هر شهروند 20 هزار و 400 دلار بوده است. حجم ذخایر نفتی این کشورها بالغ بر 484 میلیارد بشکه و حجم ذخایر گازی آنها نیز 1438 تریلیون متر مکعب بوده است.

 کویت

 کویت تلاش کرده تا با همسایگان محافظه‌ کار عرب خود در حوزه خلیج فارس (عربستان، بحرین، قطر، امارات و عمان) ارتباط بیشتری داشته باشد. بدین ترتیب بود که کویت به شدت تلاش کرد تا حضور خود را در این شورا قطعی کند تا بدینوسیله بتواند از طریق همکاری‌های نزدیک با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس امور امنیتی و اقتصادی خود را تقویت کند. با پایان جنگ عراق علیه ایران در سال 1988 روابط کویت و عراق وخیم شد و این کشور تلاش کرد در این مناقشه از حمایت‌های اعضای شورای همکاری خلیج فارس برخوردارشود. نقش مهم کویت در خاورمیانه را نمی‌توان انکارکرد. پس از جنگ کویت - عراق بویژه پس از سقوط نظام صدام روابط دو کشور بهبود یافته است به گونه ای که کویت تصمیم به بازگشایی سفارت خود در عراق گرفت و سفیر خود را در عراق منصوب کرد.

 عمان

 این کشور عضو اتحادیه‌ عرب و عضو رسمی سازمان ملل از سال 1971 یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس می‌باشد اما این کشور عضو اوپک نیست. این کشور معتقد بود که با عضویت در شورای همکاری خلیج فارس می ‌تواند همکاری ‌های نزدیک سیاسی، امنیتی و اقتصادی با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس داشته باشد. این کشور که از روند صلح خاورمیانه حمایت کرده است، در سال 1996 دفتر تجاری با اسرائیل تاسیس کرد.

 قطر

این کشور عضو اتحادیه‌ عرب است و هدفش از عضویت در شورای همکاری خلیج فارس را تثبیت همکاری‌های منطقه‌یی با همسایگان عرب خود در حوزه‌ی خلیج فارس قلمداد کرده است. نقش قطر در خاورمیانه نیز به گفته کارشناسان می تواند در این مقطع زمانی و آینده نقشی تاثیر گذار باشد. وزیر خارجه این کشور نیز اخیرا با وزیر خارجه اسرائیل دیدار کرده بود و این دیدار نشان از تلاش این کشور برای بهبود روابطش با اسرائیل می‌باشد.

امارات

این کشور عربی نیز به شدت از تاسیس شورای همکاری خلیج فارس استقبال کرده بود و بر ادامه همکاری ‌های نزدیک شش کشور عضو این شورا تاکید کرده است.

 عربستان

ریاض بر تشکیل و فعالیت فعال شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرده است و از این شورا به عنوان یکی از سازمان‌های با نفوذ جهان یاد کرده است. نقش این کشور در خاورمیانه بسیار تاثیر گذار بوده است. ریاض از صلح میان اسرائیل و فلسطین حمایت کرده و همچنین برروابط نزدیک با واشنگتن نیز تاکید کرده است.

بحرین

 بحرین نیز که در سال 1981 عضو شورای همکاری خلیج فارس شده بود خواهان تثبیت همکاری های منطقه چند کشور شیخ نشین حوزه خلیج فارس شده بود . با توجه به هم پیمانی بحرین با آمریکا این کشور می ‌تواند نقش مهمی را در تحولات خاورمیانه ایفا کند. همچنین این کشور برای ادامه همکاری‌ های خود با آمریکا به دنبال ایجاد روابط با اسرائیل در راستای جلب نظر واشنگتن است. شیخ خالد بن احمد ال خلیفه وزیر امور خارجه بحرین اخیرا در مجمع عمومی سازمان ملل با تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه اسرائیل دیدار کرده بود تا موضوع ایجاد صلح میان اسرائیل و بحرین را بررسی کنند.

 

 

/ 0 نظر / 43 بازدید